27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport, cel mai bun meci la Râşnov, Sporting şi-a adjudecat derbiul cu Avântul

Liga a III-a a programat în weekend partidele celei de-a IV-a etape. Toate cele trei echipe gălăţene din seria I au jucat sâmbă după-amiază. Cel de-al doilea derbi gălăţean din acest sezon s-a disputat pe „Lieşti Arena” unde s-au aflat faţă în faţă Sporting şi Avântul Valea Mărului. Lieştenii au avut iniţiativa şi au controlat clar prima jumătate când au înscris de două ori prin: Adamache din penalti şi Sprînceană. Vălmărenii au echilibrat disputa după pauză când au irosit două ocazii uriaşe: Gîrleanu, cu un şut care a zguduit bara şi Dodan, scăpat 1-1 cu portarul a tras alături. În ultimul minut, albanezul Dushkaj, printr-o execuţie de kinogramă, cu cu călcâiul, a închis tabela, scor final: 3-0. Formaţii: Sporting Lieşti (antrenori: Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei): Anghel - Filimon, Preda, Manea, B.Dumitru - Adamache, Popov, Cană, Balaban - Sprînceană, Dushkaj. Au mai evoluat: Sandu, Toma, Cazacu, Munteanu; Avântul Valea Mărului (antrenor: Valentin Cramer şi Cătălin Curteanu): Coviţ - Marin, Lupu, Popa, Frunză - Voicu - Căldăraru, Roşu, Sava - Gîrleanu, I.Cristian. Au mai intrat: Ciochină, Dodan, Avram, Dorofte. Metalosport s-a deplasat la Râşnov unde a întâlnit pe Olimpic Cetate. Chiar dacă au avut în faţă un adversar incomod, cu mulţi jucători experimentaţi ce au evoluat în eşalonul secund, roş-albaştrii au avut iniţiativa şi au reuşit să se întoarcă la Galaţi cu cele trei puncte. „Veneam după o serie de patru jocuri câştigate, două în Cupă şi două în campionat, dar la Râşnov a fost cel mai bun joc de când am venit eu la echipă, unul consistent, cu o apărare solidă, am marcat târziu dar ne-am creat multe situaţii de gol, 5-6 în prima parte şi tot cam atâtea şi după pauză. De remarcat faptul că am termnat meciul cu 7 jucători Under 19 în teren”avem un nucleu de jucători tineri care cresc frumos dar trebuie susţinuţi, ne-a precizat antrenorul principal Mihai Ciobanu. Rezultat final: Olimpic Cetate Râşnov - Metalosport 0-1 (0-0). Unicul gol a fost reuşit de Bahnaşu care a prins un şut imparabil de 22 metri în min.84. Metalosport a folosit formula: Jalbă - R.Oprea, Cîrjă, Gâţă, Chiriac - Iancu, Milea, Munchiu, Bahnaşu - Mihu, Constantinescu. Au mai evoluat: Stancu, Anastasie, Blănaru şi Perju. Situaţia din clasament arată astfel: Sporting -locul III, Metalosport - locul IV, ambele cu 9 puncte, Avântul Valea Mărului - locul XIII cu 3 puncte. Etapa viitoare, reprezentantele Galaţiului vor juca astfel: Metalosport - Sportul Chiscani, Avântul Valea Mărului - Olimpic Cetate Râşnov, AFC Odorheiu Secuiesc - Sporting.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...