27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Campioana României la hochei pe gheaţă şi-a continuat turul de forţă din această perioadă cu două partide din Liga Mol. Patinoarul Dunărea a găzduit sâmbătă seara confruntarea CSM Dunărea - Ujpesti Torna Egylet (UTE) Budapesta. Prima repriză a fost spectaculoasă. Bushbacher, ajutat de Mihaly şi Bednar şi-a adus echipa în avantaj, Dunărea a trecut pe lângă 2-0 iar oaspeţii au profitat de şansele avute şi au trecut în avantaj după ce au profitat şi de o superioritate numerică. Dunărenii nu au renunţat şi au revenit în joc, restabilit egalitatea la şutul lui Mihaly, pucul fiind împins în poartă de Rusnak. Maghiarii au apăsat pedala de acceleraţie, experienţa superioară şi-a spus cuvântul şi au decis soarta meciului în partea a doua. CSM Dunărea a redus diferenţa în ultima repriză prin Rusnak şi a irosit încă vreo 2-3 ocazii importante. Rezultat final: CSM Dunărea - UTE Budapesta 3-6 (2-3, 0-3, 1-0). Lotul CSM Dunărea: Lakosil, Bogdan Alexandru Popa-portari; Pal Zsombor, Durkech, Szocs , Lorincz, Krajci (linia I); Flinta, Bednar, Mihaly, Bushbacher,  Rusnak (linia a II-a); Goga, Hildebrand, Anton Cristian Popa, Zoltan Pal, Alexandru Cristian Munteanu (linia a III-a); Tamas, Alexandru Ionuţ Munteanu, Irimia, Neagoş (antrenori: Julius Penzes, Marius Trandafir, Teodor Mocanu). Aseară, după închiderea ediţiei, echipa gălăţeană a jucat cu Ferencvaros Budapesta.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...