22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Polivalentă Danubius din Brăila a găzduit marţi dimineaţă amicalul dintre HC Dunărea Brăila şi HC Oţelul Galaţi. Spre deosebire de confruntarea de la Galaţi, pe care oţelarele au câştigat-o clar, cu 41-28, acum altele au fost datele problemei. Partida a avut două reprize diametral opuse. În prima, fetele lui Liviu Paraschiv au fost de nerecunoscut, s-au apărat slab, iar în atac au comis multe erori, ceea ce a permis brăilencelor să se desprindă la cinci goluri diferenţă. Tehnicianul Oţelului a mutat inspirat la pauză şi faţa jocului s-a schimbat. Oţelarele au început cursa de urmărire, iar în min. 48 Manuela Rădulescu şi-a adus actuala sa echipă în avantaj. Finalul a fost pe muchie de cuţit, iar tabela de marcaj a indicat remiza, scor 28-28 (17-12). De comun acord s-a mai jucat o repriză suplimentară în care cei doi antrenori, Alexandrina Soare şi Liviu Paraschiv, au folosit jucătoarele de rezervă. Oţelul, de la care s-au remarcat Iulia Artean, Maricica Trandafir şi Ramona Bocăneală, s-a impus cu 18-13. Echipa gălăţeană a folosit în primele 60 de minute formula: Mihaela Blaga - Cătălina Cioaric, Nicoleta Tudor (4), Manuela Rădulescu (7), Daciana Curtean (3), Diana Druţu (2), Nicoleta Iacob (1), Delia Mărginean (3), Alina Horjea (3), Carmen Gheorghe (2), Georgeta Grigore (1). Au mai evoluat: Paula Pavăl şi Loredana Nica.