02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix au învins chinuit Alexandria, băieţii început bun dar final „nebun” cu Atlassib

Regalul baschetbalistic de sâmbătă seara a fost deschis de partida feminină Phoenix Galaţi - CSBT Alexandria. Previziunile s-au adeverit şi am asistat la un joc aprig disputat, cu răsturnări de scor pe tabela de marcaj şi cu un final nebun. Phoenix a început cu 5-ul tip: Filip, Frost, Mc Kenzie, Walter, Rochel iar Alexandria a replicat cu: Arnold, Chivu, Voicu, Alaiba, Brown. Gălăţencele au intrat motivate pe teren şi şi-au adjudecat primul sfert cu 21-19. Teleormănencele, cu Arnold şi Voicu în mână la aruncările din afara semicercului au revenit şi au intrat la vestiare în avantaj, scor 31-36. Phoenix a început imediat după pauză cursa de urmărire, Andreea Creţu a adus egalarea, scor 46-46 (min.26), pentru ca apoi Stassia Walter, Myneshia Mc Kenzie, Romina Filip şi din nou Andreea Creţu, să-şi aducă echipa în avantaj, scor 58-50 (min.30). Ultimul sfert a început furtunos, cu reuşitele Gabrielei Necula şi Myneshia Mc Kenzie şi echipa condusă de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică s-a desprins, scor 68-56 (min. 34). Americanca Arnold a renăscut speranţele oaspetelor, scorul s-a strâns, 70-69 cu 41 de secunde înainte de final. Echipa gălăţeană a dat dovadă de luciditate şi Amanda Frost a închis tabela. Rezultat final: Phoenix - CSBT Alexandria 73-69 (21-19, 10-17, 27-14, 15-19). Pentru Phoenix au evoluat: Filip 7 p, 5 recuperări, 3 pase decisive; Frost 15 p, 4 recuperări, 6 pase decisive, 3 intercepţii; Mc Kenzie 21 p, 11 recuperări, 4 pase decisive, o intercepţie; Necula 4 p, 2 recuperări, o intercepţie; Walter 12 p, 5 recuperări, 11 pase decisive; Rochel 6 p, 12 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Demeter. Următorul joc va fi pe 11 noiembrie în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe. Phoenix se menţine pe locul VII cu 12 puncte.

Gălăţenii au fost în avantaj 25 de minute dar au cedat

Partida vedetă a adus faţă în faţă formaţiile masculine Phoenix şi CSU Atlassib Sibiu. Distribuţiile de start au fost: Threatt, Petică, Pesic, Rohde şi Bojovic respectiv Hardy, Lawrence, Popa Calotă, Lalovic, Mijajlovic. După seria de trei victorii consecutive, echipa gălăţeană impulsionată de Bojovic, Rohde şi Lemyk a început cu motoarele turate la maxim şi a terminat primul sfert cu plus 14 puncte pe tabelă, scor 26-12. Oaspeţii au replicat imediat, gălăţenii au răspuns pe măsură şi s-au menţinut în avantaj, scor 36-30 (min.20). La revenirea de la vestiare s-a mers cap la cap până la jumătatea sfertului trei, scor 44-42 (min.25). Din acest moment, pe teren a existat practic o singură echipă, cea oaspete, cu internaţionalul Popa Calotă şi spectaculosul Hardy extraordinari, care a zburdat spre o victorie grea, întrerupând seria pozitivă pentru trupa lui Florin Nini şi Bogdan Bălănică. Rezultat final: Phoenix - CSU Atlassib 64-78 (26-12, 10-18, 13-29, 15-19). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Threatt 7 p, 3 recuperări, 5 pase decisive, o intercepţie; Ţelinoiu, o intercepţie; Petică 5p, o recuperare, 2 pase decisive; Pesic 7 p, 8 recuperări, 5 pase decisive; Tresac 3 p, 2 recuperări, 3 pase decisive; Pîrlog 3 p, 2 recuperări, 3 pase decisive; Lemyk 11 p, 3 recuperări; Rohde 12 p, 3 recuperări, o pasă decisivă; Bojovic 16 p, 10 recuperări, 6 pase, o intercepţie; Borşa -o recuperare. Phoenix a urcat pe locul III cu 10 puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare cu CSM U Oradea.