19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United s-a descătuşat în repriza a doua la Cluj şi a câştigat

Sala sporturilor Horia Demian a găzduit miercuri seara partida CFF Clujana - United Galaţi, din cea de-a IX-a etapă a Ligii I la futsal. Deşi pornea ca favorită clară, echipa gălăţeană s-a chinuit în prima repriză când a plătit tribut numeroaselor ratări. Gazdele au deschis scorul în min. 7, egalarea survenind abia în ultimul minut al primei reprize. Lucrurile au intrat însă pe făgaşul normal în partea a doua, chiar dacă clujenii au revenit în avantaj cu 2-1 (min.22) imediat însă băieţii lui David Asandei au apăsat pedala de acceleraţie până la fund şi golurile au început să scuture poarta ardelenilor. Rezultat final: CFF Clujana - United Galaţi 2-7 (1-1). Au marcat pentru echipa gălăţeană: Apostol (2), Tudose (2), Laşcu (2), Stoykov. Lotul folosit de United la acest meci: Salichi - Burdujel, Laşcu, Crăciun, Tudose, Stoykov, Hendrius da Silva, Apostol, Stoian, Păduraru, Tănăsilă. Nu au făcut deplasarea din cauza accidentărilor: Cojoc, Cireş şi Bâgu. United se află pe locul IV cu 15 puncte şi va juca etapa viitoare, pe teren propriu cu FK Odorheiu Secuiesc (9 noiembrie, ora 18.00).