25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sportivii de la Aqua Sport au revenit acasă

Aqua Sport Galaţi a terminat weekendul trecut sezonul competiţilor de vară în aer liber, prin participarea la cea de-a VIII-a ediţie a Triathlon Challenge Mamaia, unde cele 3 discipline (înotul, ciclismul şi alergarea) şi-au dat din nou întâlnire la malul mării. Practicarea sportului în familie pe generaţia a fost respectată, pentru echipa gălăţeană la start fiind prezenţi: Mihaela şi Răzvan Hodină, Cosmin şi Teodora Mihai, Marius şi Eduard Forţu, Ionel şi Raluca Boboc şi Mihaela, Ana Maria şi Gabriel Bîrligea. Alături de aceştia au mai participat şi copiii Mario Iacob şi Darius Dorobăţ.
Toţi concurenţii care au participat au primit din partea organizatorilor medalia de Finisher, dintre ei remarcându-se echipa MCM (Mihaela Bîrligea, Cosmin Mihai, Marius Forţu), care a cucerit argintul la proba Ştafetă Sprint Mixt (750 m + 20 km bicicletă + 5km alergare). La proba Triathlon Sprint, Mihaela Hodină s-a clasat pe locul 5, parcurgând 750 m + 20 km bicicleta + 5 km alergare. Copiii 9-10 ani au participat la Aquathlon (100m înot +1km alergare) unde cea mai bună clasare gălăţeană a avut-o Teodora Mihai - locul 7 (din 34) şi locul 9 la Duathlon, urmată de Mario Iacob - locul 10 (38), Raluca Boboc - locul 17 (din 34) şi Darius Dorobăţ - locul 22 (din 38), cei din urmă fiind la prima competiţie în Marea Neagră. La Aquathlon 11-12 ani (200 m înot +1km alergare), Răzvan Hodină a urcat pe locul 4 (primul ieşit din apă) iar Eduard Forţu, locul 14 (din 24).