25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prima victorie în Liga Mol

CSM Dunărea şi-a continuat turneul din Ungaria pentru Liga Mol şi a susţinut luni seara cel de-al treilea joc în compania celor de la Fehervari Titanok. Dunărenii pregătiţi de Julius Penzes şi Marius Trandafir au prins curaj şi au jucat foarte bine. Gălăţenii au condus cu 2-1 după primele 20 de minute, marcatorii fiind: Mihaly (Bushbacher, Rusnak) şi Bushbacher (Flinta, Rusnak). Echipa maghiară a revenit şi a condus o singură dată cu 3-2 dar până la cea de-a doua pauză s-a consemnat egalitatea după golul lui Gaspar, ajutat de Durkech şi Goga. Campioana României a început la turaţie maximă ultima repriză, a condus cu 5-3 după reuşitele lui Bushbacher (Rusnak) şi Rusnak din pasa lui Bushbacher, dar în ultimele cinci munute a fost nevoită să suporte o dublă eliminare de care cei de la Fehervari au profitat şi au egalat. Până la urmă s-a făcut dreptate, Durkech din pasa lui Gaspar, a marcat golul de aur în overtime şi a adus astfel prima victorie pentru debutanta CSM Dunărea Galaţi în Liga Mol. Rezultat final: Fehervari Titanok - CSM Dunărea 5-6 ot (1-2, 2-1, 2-2, 0-1). Aseară, după închiderea ediţiei, echipa gălăţeană şi-a încheiat turneul din Ungaria cu partida împotriva celor de la Dunaujvarosi Acelbikak. În clasament, echipa gălăţeană se poziţionează pe locul şapte cu trei puncte.