25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting şi Metalosport au obţinut victorii în etapa intermediară

Liga a III-a a programat miercuri jocurile penultimei etape din acest sezon. Cele două echipe gălăţene, Metalosport şi Sporting Lieşti, au bifat victorii care le consolidează poziţiile din clasament. Pe „Lieşti Arena” Sporting a întâlnit Petrotub Roman, o formaţie cu pretenţii, ocupanta locului IV în clasament. Chiar dacă miza a lipsit, partida a fost interesantă, a avut un ritm bun şi ocazii la ambele porţi. Lieştenii au avut iniţiativa şi după o primă repriză albă, şi-au concretizat dominarea prin reuşitele lui Iancu şi Munteanu. Alte ocazii au fost irosite de Bârlădeanu, Popov şi Crihană. Romaşcanii au reuşit golul de onoare în minutele de prelungiri. De remarcat faptul că echipa gazdă a terminat jocul cu şase fotbalişti sub 19 ani pe teren. Rezultat final: Sporting - Petrotub 2-1 (0-0). Antrenorul Ionuţ Niculcea a început meciul cu 11-le: Anghel - Filimon, Preda, Sandu, Serea - Iancu, Lovin, Manea, Popov - Adamache, Bârlădeanu. Au mai evoluat: Balaban, Munteanu, Crihană, Borşan.
Metalosport s-a deplasat la Vaslui unde a întâlnit codaşa Atletico. Roş-albaştrii au deschis foarte repede scorul, în min. 3 prin Adăscăliţei, care a prins un şut violent de la 18 metri ce a scuturat plasa, după care s-au jucat cu ocaziile. Deşi la limită, victoria a fost una fără dubii, scorul fiind unul mincinos, ţinând cont că meciul s-a jucat într-un singur sens spre poarta vasluiană. Rezultat final: Atletico - Metalosport 0-1 (0-1). Antrenorul principal Viorel Tănase a început cu formula: Olteanu - Blănaru, Cârjă, Gâţă, Ilie - Adăscăliţei, Munchiu - Iancu, Bahnaşu, Zaharia - Mihu. Au mai jucat: Constantinescu, Cană, Lungu şi Tudose. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Metalosport - locul V, Sporting - locul VI, ambele cu 42 de puncte, departajarea fiind făcută de golaveraj. În ultima etapă echipele gălăţene vor juca astfel: CSM Rm. Sărat - Sporting şi Metalosport - Aerostar Bacău.