24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting şi Metalosport au jucat degeaba de 1 Mai

Liga a III-a a programat în weekend partidele celei de-a XXII-a etape. Cele două echipe gălăţene au jucat vineri, de Ziua Muncii, dar s-au întors acasă cu traista goală. Sporting Lieşti s-a deplasat tocmai la Rădăuţi, unde a întâlnit Bucovina. Oboseala celor aproximativ 500 de km şi subţirimea lotului şi-au spus cuvântul şi, chiar dacă lieştenii au deschis scorul prin Stoica (min.4), gazdele nu au avut nicio emoţie să câştige. La scorul de 3-1, portarul de la Sporting Coviţ a parat un penalti. Rezultat final: Bucovina - Sporting 4-1 (3-1). Antrenorii Eugen Baştină şi Valentin Cramer au folosit formula: Coviţ - Filimon, Nastea, Ilie, Bălan - Stoica, Adamache, Bogoş, Bahnaşu (Iordache) - Anastasie, Lupu. Sporting se menţine pe locul X cu 12 puncte în seria I, de unde nu retrogradează nimeni.

Metalosport a jucat tot în deplasare, cu Înainte Modelu. După un joc echilibrat, cu ocazii la ambele porţi, formaţia gazdă s-a impus la limită. Înainte a condus cu 1-0 după primele 45 de minute, „metalurgiştii” au restabilit egalitatea pe tabelă prin Moise (min.48) pentru ca apoi cei din Modelu să izbutească golul de trei puncte. Cu forţe proaspete în teren gălăţenii au forţat egalarea în ultimele 20 de minute dar fără folos. Rezultat final: Înainte Modelu - Metalosport 2-1 (1-0). Antrenorul Mihai Ciobanu a trimis pe teren 11-le: Vasiliu - Stancu, Sandu, Asanache, Toma - Tudose, Dajbog, Mihu, Ciurea - Adăscăliţei, Constantinescu. Au mai intrat: Moise, Blănaru, Dumitru şi Protopescu. Echipa gălăţeană se află pe locul XI cu 17 puncte şi îşi va continua lupta pentru supravieţuire. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: Metalosport - Viitorul Domneşti şi Sporting Lieşti - Bucovina Pojorâta.