27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting, o remiză pentru primul loc, Avântul şi Metalosport au pierdut în deplasare

Liga a III-a a programat la finele săptămânii trecute partidele unei noi etape. Ploaia a dat serios de furcă echipelor gălăţene care nu au reuşit decât un punct din cele nouă posibile. Pe „Lieşti Arena” a fost nevoie de intervenţia pompierilor pentru a scoate apa de pe teren şi partida Sporting - Csikszereda a început cu 20 de minute întârziere. După 90 de minute de echilibristică s-a încheiat cu o remiză, lieştenii având o bară în penultimul minut. Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei au folosit formula: Vădeanu(min. 25 Anghel) – Filimon, Preda, Manea, B. Dumitru – Sprânceană, Balaban, Adamache (min. 25 Cană), Popov (min. 65 Crihană) – Bârlădeanu(min. 70 Lovin), Dushkaj. Pe aceeaşi coordonate meteorologice s-a desfăşurat şi meciul de la Chiscani dintre Sportul şi Avântul Valea Mărului. Oaspeţii au fost cu ocaziile, printre care şi patru bare, iar gazdele pragmatice s-au ocupat cu golurile. Pentru Avântul au marcat: Căldăraru şi D.Voicu.
Rezultat final: Sportul- Avântul 3-2. 11-le aliniat de vălmăreni: Coviţ – Buzatu, D. Voicu, Popa, Bălan (Frunză) – Sava, Dorofte (Daniel Voicu), Căldăraru, Roşu – I. Cristian, Dodan (Lupu).
Metalosport s-a deplasat la Rm. Sărat pentru un adevărat derbi cu Olimpia. Roş-albaştrii au acuzat absenţele din lot şi oboseala după meciul din Cupa României şi au cedat la scor de forfait. Metalosport i-a folosit la Rm. Sărat pe: Vasiliu – Oprea, Cîrjă, Gâţă, Sevastian – Istrate, Munchiu, Milea, Bahnaşu – Mihu, Anastasie. Au mai intrat: Staicu, Zaharia, Perju şi Blănaru.
Situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting - locul I cu 13 puncte, Metalosport - locul VII cu 10 p, Avântul -locul XIII cu 4 p. Etapa viitoare sunt programate meciurile: Avântul Valea Mărului - Metalosport şi FC Hărman - Sporting.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...