28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul Galaţi continuă în Cupa României

Cupa României a programat miercuri partidele din faza a 2-a. Pe „Lieşti Arena” s-au întâlnit Sporting Lieşti şi SC Oţelul Galaţi. Partida a stârnit orgolii mari în cele două tabere şi a fost încinsă în multe momente. Gazdele au început avântat şi au reclamat două penaltiuri neacordate în primele 20 de minute, echilibrul s-a menţinut până în min.27 când Oţelul a deschis scorul prin moldoveanul Cricimar, care a transformat lovitura de la 11 metri obţinută de Demian, fază la care lieşteanul Năstase a primit cartonaş roşu. Peste doar 60 de secunde, acelaşi Demian a majorat scorul. Pe finalul primei reprize, căpitanul Oţelului, Sîrghi a primit uşor cel de-al doilea cartonaş galben, fiind trimis mai repede la cabine de centralul Porumbel, cu decizii care au iritat ambele tabere.
Sporting a încercat să revină, irosind două ocazii importante imediat după pauză, Stan chiar singur cu portarul, Oţelul a preluat iniţiativa şi şi-a concretizat dominarea cu încă două goluri: Cîrjan (min.65) şi V.Niculae (min.77). Rezultat final: Sporting - Oţelul 0-4 (0-2). Formaţii: Sporting Lieşti, antrenor: Ionuţ Niculcea, Brăneţ - Iancu, Maftei, Voicu, Năstase - Cucu, Munchiu, Zărnescu, Stan - Mihu, Ţicămucă; Oţelul Galaţi, manager tehnic: Dorinel Munteanu: Uţiu - Farcaş, Sîrghi, Jardan, Nedelea - Vaştag, Neagu - Demian, Badea, Nica - Cricimar. Au mai intrat: Murgoci, Bîrlădeanu, Hodorogea, Chiriac, Hodorogea respectiv Cîrjan, Cireş, Niculae, Dobre. Oţelul s-a calificat meritat în faza a 3-a care este programată pe 25 august. Liga a 3-a va debuta pe 28 august.

Sursa foto: Sportul Ilustrat