25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România va juca cu Danemarca în semifinalele de la Mondiale

Iubitorii handbalului din Galaţi şi din întreaga ţară au avut inima cât un purice marţi seara la partida România - Croaţia din sferturile de finală ale Campionatului Mondial Under 20 de la Moscova. Alexandra Dindiligan a deschis scorul dar imediat croatele au pus stăpânire pe joc, au preluat iniţiativa şi s-au desprins pe tabela de marcaj: 5-1 (min.8) şi 10-6 (min.22). Tricolorele nu au cedat, au luptat şi au intrat la vestiare după o serie de cinci goluri consecutive. De remarcat faptul că şapte din cele 11 goluri din prima repriză au avut autograf gălăţean: Alexandra Dindiligan (5) şi Andreea Taivan (2). Soarta meciului s-a decis la începutul celei de-a doua reprize când România s-a desprins la patru goluri. Cu 10 minute înainte de final, fetele pregătite de Ion Crăciun şi Cristi Preda şi-au păstrat avantajul, scor 18-14 şi în ciuda eforturilor adversarelor, care în ultimele 12 secunde au trimis în bară o aruncare de la 7 metri, au învins la limită şi au obţinut biletul pentru semifinale. Rezultat final: România - Croaţia 21-20 (11-10).
România va juca în această seară cu Danemarca, învingătoarea urmând să acceadă în finala competiţiei. Partida va fi transmisă pe canalul Eurosport 2 de la ora 20.00. În cealaltă semifinală se vor confrunta Rusia şi Germania.