27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix devine „naşa” granzilor
Prima apariţie pe teren propriu a formaţiei pregătite de Florin Nini şi Bogdan Bălănică a adus vineri seara în tribuna sălii Polivalente Dunărea peste 1000 de spectatori, interesul fiind justificat şi de prezenţa vicecampioanei en-titre BC Mureş. Phoenix a început în formula: Bojovic, Milovanovic, Pesic, Petică, Waters, iar mureşenii au replicat cu: Barham, Kalve, Lazăr, Martinic şi Mohammed. Gălăţenii au înscris primul coş prin Bojovic dar oaspeţii au intrat mai bine în meci şi şi-au asigurat un avantaj de cinci puncte după primul sfert după reuşita de 3 puncte din ultima secundă izbutită de Martinic. La jumătatea sfertului doi, ecartul celor de la BC Mureş s-a mărit, scor 25-35 (min.35). Antrenorul Florin Nini a solicitat time-out şi imediat: Waters, Bojovic şi Milovanovic au redus diferenţa la două posesii, scor: 36-40 (min.20).
Sfertul trei a fost foarte intens şi echipa gazdă a revenit la conducere pe tabela de marcaj după reuşitele consecutive din afara semicercului „marca” Bojovic şi Vlaicu, scor 46-45 (min.23) şi chiar 52-45 (min.26). BC Mureş nu a cedat şi a redus diferenţa la un singur punct. Ultimele 10 minute ale meciului au fost dramatice, publicul gălăţean trăind cu pulsul la maxim fazele de la cele două panouri. Din tabăra gălăţeană a ieşit la rampă la momentul oportun şi americanul Daniels iar Phoenix a condus cu 78-74 cu 48 de secunde înainte de sfârşitul jocului. Pesic a irosit două libere cu 14 secunde înainte de terminarea timpului regulamentar, Martinic a renăscut speranţele în tabăra vicecampioanei dar lui Waters nu i-a tremurat mâna la libere şi a adus prima victorie din acest sezon pentru echipa gălăţeană. Rezultat final: Phoenix Galaţi – BC Mureş 80-78 (19-24, 17-16, 25-20, 19-18). Lotul folosit de echipa învingătoare: Bojovic ( 23 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepţii); Waters (13 p, 0, 3, 2); Milovanovic (10 p, 6 r, 1 assits); Pesic (7 p, 2 r, 4 a); Petică (3 p, 0, 5, 1); Daniels (12 p, 2, 0, 1); Pîrlog (0, 1, 2, 1); Vlaicu(12 p, 5, 2, 0). Din lot au mai făcut parte: Stochici, Forreiter, Vizitiu, Badea. La finalul partidei, antrenorul Florin Nini a declarat: „Un meci extrem de greu,cu o încărcătură aparte pentru că veneam după un meci slab şi apoi evoluam în fata propriilor suporteri unde trebuie să ne omportăm exemplar. Felicit băieţii pentru victoria şi modul în care s-au luptat , am demonstrat că avem capacitatea necesară să revenim şi numai cu apărare şi atitudine putem suplini diferenţele de valoare”.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...