25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport şi Sporting îşi fac reglajele

Două dintre cele trei echipe care reprezintă Galaţiul în eşalonul trei au susţinut la mijlocul acestei săptămâni jocuri de pregătire. Metalosport s-a deplasat la Chiscani, unde a întâlnit pe Sportul din localitate, formaţie nou promovată în Liga a III-a. Echipa gălăţeană a impus ritmul în prima repriză când a şi marcat de două ori. La reluare, chiscănenii au avut un forcing de 20 de minute la capătul căruia au restabilit egalitatea pe tabelă, dar „metalurgiştii” au avut ultimul cuvânt şi au câştigat. Rezultat final: Sportul - Metalosport 2-3 (0-2). Pentru roş-albaştrii au marcat: Bahnaşu, Moroşanu şi Blănaru. Antrenorii Mihai Ciobanu şi Dumitru Horovei au început cu 11-le: Vlasie - R.Oprea, Gâţă, Puţanu, Răgălie - Dajbog, Tofan - Anastase, Moroşanu, Bahnaşu - Moise. Pe parcurs au mai evoluat: Olteanu, Jalbă - Stancu, Cârjă, Milea, Munchiu, Chiriac, Mihu, Blănaru, Zaharia, Constantinescu.
Sporting a mers la Bacău pentru confruntarea amicală cu Aerostar. Jocul a fost util pentru ambele echipe, cu patru goluri în ultimele 20 de minute şi s-a încheiat remiză după ce Aerostar a condus cu 2-0. Rezultat final: Aerostar - Sporting 2-2 (0-0). Lieştenii au punctat prin: Toma şi Adamache din penalti. Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorin Matei au început cu formula: Vădeanu - Filimon, Sandu, Preda, Serea - Cană, Manea, Balaban, Popov - Bârlădeanu, Dushkaj. După pauză au intrat: Anghel, Hoha, Toma, Sprînceană, Lovin, Crihană, Borşan, Adamache.