27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a la fotbal a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele celei de-a III-a etape. Toate echipele gălăţene au jucat sâmbătă. Stadionul Dunărea a găzduit primul derbi gălăţean dintre Metalosport şi Sporting Lieşti. O partidă aprig disputată, cu multe cartonaşe galbene şi două roşii. Roş-albaştrii au deschis scorul după primul sfert de oră prin Cîrjă, care a transformat lovitura de la 11 metri obţinută de Iancu şi care a fost contestată de lieşteni. Echilibrul numeric s-a rupt în min.18 când Bârlădeanu a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, fiind eliminat. Cu un om în plus, Metalosport a avut iniţiativa dar ocazii s-au consemnat la ambele porţi. Din 72 s-a restabilit echilibrul numeric, Răgălie părăsind terenul după cumul de cartonaşe galbene. Lieştenii au ieşit la joc, au încercat să egaleze, dar în prelungiri, Chiriac a înscris cel de-al doilea gol pentru gazde. Rezultat final: Metalosport - Sporting 2-0 (1-0). Formaţii: Metalosport (antrenori: Mihai Ciobanu, Dumitru Horovei, Iulian Olteanu): Jalbă - Stancu (min.46 Al. Istrate), Cîrjă, Gîţă, Răgălie - I.Iancu, Milea, Munchiu, Zaharia (min.37 M.Blănaru) - Constantinescu, Mihu; Sporting (antrenori: Ionuţ Niculcea şi Dorin Matei): Vădeanu - Filimon, Sandu, Balaban, Preda, Manea - Sprînceană, Adamache, Bîrlădeanu, Cană (min. 34 Popov) - Dushkaj.
Avântul Valea Mărului a jucat în faţa inimoşilor suporteri cu Aerostar Bacău. Oaspeţii, cu o echipă experimentată s-au aruncat orbeşte în atac şi au forţat. Nou promovata Avântul nu s-a pierdut cu firea, s-a grupat bine în apărare şi a dat lovitura pe contraatac, Gîrleanu a deschis scorul în prima repriză, pentru ca I.Cristian să dubleze avantajul gazdelor. Pe final, băcăuanii au reuşit doar golul de onoare. Rezultat final: Avântul Valea Mărului - Aerostar Bacău 2-1 (1-0). Antrenorii Valentin Cramer şi Cătălin Curteanu au început jocul cu 11-le: Coviţ - Marin, Sava, Lupu, Voicu, Frunză - Căldăraru, Grosu, Gîrleanu - Curteanu, I.Cristian. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting 6 puncte - locul VI, Metalosport 6 p - locul V, Avântul 3 p - locul XII.
Etapa viitoare programează meciurile: Olimpic Cetate Râşnov - Metalosport şi cel de-al doilea derbi gălăţean, Sporting Lieşti - Avântul Valea Mărului.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...