27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport s-a calificat în 16-imile Cupei României

Stadionul Dunărea a găzduit marţi partida Metalosport Galaţi - Sport Club Bacău, ce a contat pentru faza a IV-a a Cupei României la fotbal. Miza a fost mare, echipa învingătoare urmând să se dueleze mai departe cu o echipă din Liga I. Roş-albaştrii au părut emoţionaţi la început iar băcăuanii au avut iniţiativa în primele 20 de minute, dar n-au concretizat niciunul dintre cele patru cornere de care au beneficiat. Gălăţenii şi-au revenit repede şi Bahnaşu, care avea să devină eroul meciului, a avut o ocazie bună în min.24, pentru ca peste opt minute să înscrie unicul gol, cu un şut imparabil de la 16 metri. Repriza a doua a fost controlată de Metalosport, care a irosit ocazii importante: Mihu (min.65), cu un voleu respins incredibil de sub bară de portarul oaspeţilor Miron, Bahnaşu (min.84) care a ţintit vinclu şi Mihu (min.85), cu o lovitură de cap respinsă de pe linia porţii. De remarcat că SC Bacău a evoluat din min. 78 în 10 oameni, după ce căpitanul lor Gheorghiu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Rezultat final: Metalosport - SC Bacău 1-0 (1-0). Metalosport a folosit formula: Vasiliu - R.Oprea, Cîrjă, Gîţă, Răgălie - Milea (min.78 Perju), Munchiu - Chiriac (min.57 Istrate), Mihu, Bahnaşu - Constantinescu (min.54 Anastasie). Tragerea la sorţi pentru 16-imile de finală va avea loc astăzi la ora 18.00, în urnă aflându-se şi echipele din Liga I. Meciurile din această fază se vor disputa pe 16 octombrie, într-o singură manşă eliminatorie.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...