Înfrângeri în corpore pentru CSU Dunărea de Jos, SC Oţelul şi Sporting

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend jocurile unei noi etape. Una nefavorabilă echipelor gălăţene care au pierdut pe linie. CSU Dunărea de Jos a primit vizita pe stadionul Portu Roşu celor de la Foresta Suceava, o echipă cu pretenţii din seria 1 antrenată de Petre Grigoraş. Sucevenii au fost mereu la conducerea jocului şi pe tabela de marcaj, a fost 2-1 la pauză, studenţii lui Aurică Drăgan au revenit, au egalat în min.53, dar experienţa oaspeţilor şi-a spus cuvântul pe final. Rezultat final: CSU Dunărea de Jos - Foresta Suceava 2-4, au marcat pentru echipa gălăţeană: Bădilaş şi Perju. Profesorul Aurică Drăgan a aliniat 11-le de start: Enache - Ivaşcu, Iacob, Moise, Hilohi - Chiriac, Bădilaş, Mohorâţă, Iancu - Perju, Grigoraş. Au mai intrat: Morogan şi Vîrlan.
SC Oţelul a jucat în fieful liderului Aerostar Bacău. Gazdele s-au dovedit pragmatice, au marcat de două ori, prima oară din penalti în prelungirile primei reprize şi în startul celei de-a doua suficient pentru a câştiga. Oţelarii au avut avantajul omului în plus în ultima parte a meciului, au preluat iniţiativa, au avut câteva ocazii, dar nu au reuşit măcar golul de onoare. Antrenorul Alexandru Ciobanu a început cu formula: Ursu - Stoian, Pop, Puţanu, Manău - Crihană, Pleşa, Dima, Munteanu - Matei, Cîrjan. Au mai jucat: Zărnescu, Bucevschi, Nemţanu, Cireş, toţi juniori promovaţi din pepiniera proprie.
Sporting a întâlnit în deplasare pe CSM Focşani. În acest sezon, lieştenii sunt în mare suferinţă din cauza problemelor de arbitraj. Şi de această dată au fost destule probleme, echipa antrenată de Doru Balmuş a cedat la limită după ce a primit gol în min.87 dintr-un penalti inventat după ce anterior li s-a refuzat lor o lovitură de pedeapsă mult mai clară. Sporting a început cu 11-le: Vădeanu - Dănăilă, Munchiu, Dima, T.Năstase - Mihu, R.Năstase, Adamache, Stan - Nica, Bârlădeanu. Au intrat şi Goga şi Hodorogea. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Oţelul 18 p, locul 5; Sporting 8 p, locul 12 şi CSU Dunărea de Jos 6 p, locul 6. Etapa viitoare se va juca astfel: Sporting - FC Botoşani 2, Oţelul - Ştiinţa Miroslava şi Huşana Huşi - CSU Dunărea de Jos.

Sursa foto CSU: Sportul Ilustrat