Gălăţenii s-au întors acasă vicecampioni balcanici

Balcaniada de badminton juniori II U17 s-a desfăşurat în perioada 26-29 august la Karatas, Serbia, într-o tabără specială amenajată pentru sportul de performanţă de către Ministerul Sportului din Serbia. Cele 8 ţări participante (Turcia, Bulgaria, România, Macedonia, Grecia, Bosnia & Herţegovina, Croaţia, Serbia) s-au confruntat mai întâi în cadrul jocurilor pe echipe. România, în componenţă cu trei sportivi gălăţeni (Irina Călin, Andreea Dimitriu, Cosmin Hîncu) a câştigat grupa B din care a făcut parte, înregistrând rezultatele : 4-1 cu Croaţia, 5-0 cu Bosnia & Herţegovina, 3-2 cu Bulgaria. Semifinala a fost adjudecată de către tricolori cu 3-1 împotriva Greciei, echipă clasată pe locul 2 în grupa A. De menţionat că Grecia a produs surpriza competiţiei pe echipe, eliminând echipa Serbiei, cotată ca una dintre favorite. În finală, Romania a întâlnit Turcia (locul 3 la Campionatele Europene 2014) de care a fost învinsă cu 3-1, după meciuri tensionate.
Imediat după competiţia pe echipe a urmat turneul individual în care sportivii români au obţinut rezultate foarte bune. La simplu băieţi s-a impus Collins Filimon (CSS 6 Bucureşti) iar în proba de mixt titlul a fost adjudecat de Collins Filimon împreună cu Andra Olariu (CSM Timişoara). În competiţia de dublu rezervată fetelor, dublul gălăţean Irina Călin / Andreea Dimitriu a reuşit un rezultat de excepţie, urcând pe treapta a doua a podiumului, după ce au cedat în finală în faţa dublului din Turcia. De menţionat că în semifinale fetele noastre au produs şi ele o surpriză eliminând dublul din Bulgaria, Neycheva / Delcheva, un dublu bine cotat pe plan european la această categorie de vârstă. Lotul României a fost condus la această competiţie de antrenorii Dorel Badiu (Galaţi) şi Iordan Ionică (Bucureşti). „A fost o competiţie grea datorită căldurii din sală, valorii oponenţilor (mulţi dintre ei clasaţi pe podium la Europenele din martie 2014), dar şi datorită solicitării a două competiţii, cea pe echipe şi cea individuală. Sportivii gălăţeni s-au autodepăşit şi au reuşit rezultate remarcabile prin perechea Călin / Dimitriu care a jucat toate meciurile de dublu de la echipe şi apoi a performat şi în proba individuală. Ca urmare a  evoluţiei de la echipe, ele au fost plasate cap de serie 2 şi şi-au onorat poziţia, urcând în final pe treapta a doua a podiumului. Rezultatele sunt foarte bune şi pot spune că sportivii mei mi-au făcut bucuria sfârşitului de vară”, ne-a declarat antrenorul Dorel Badiu. În perioada 12-14 septembrie va avea loc în sala Siderurgistul , în organizarea clubului CSU Galaţi, prima competiţie a sezonului de toamnă „Trofeul Danubius" (etapă în Campionatul Naţional) rezervat seniorilor. Îşi vor disputa medaliile cei mai buni sportivi din Bacău, Iaşi, Craiova, Bucureşti, Timişoara şi,desigur, Galaţi.