Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins după două zile pe Steaua

Emoţii în weekend la Patinoarul Dunărea din oraşul nostru. Vineri a fost programată partida dintre CSM Galaţi şi CSA Steaua Bucureşti, care a contat pentru prima etapă a Cupei României la hochei pe gheaţă. Din păcate, gheaţa a cedat după doar 10 minute, la scorul de 1-0, a marcat: Remus Gheorghe ajutat de Binkulis şi Zukauskas şi în ciuda eforturilor făcute de organizatori, problema nu a putut fi rezolvată în timp util.
În aceste condiţii, meciul a fost reluat sâmbătă din momentul întreruperii, echipa gălăţeană pregătită de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă, cu portarul Onodi în zi mare, s-a desprins la 3-0 la începutul ultimei reprize după reuşitele lituanianului Binkulis ajutat de Machala şi Berdilă respectiv de Zukauskas şi Hildebrand şi a câştigat în ciuda eforturilor adversarilor care au încercat să revină, având în ultimele momente chiar şi dublă inferioritate. Golul 4 pentru CSM a fost opera lui Benedek. Rezultat final: CSM Galaţi - Steaua Bucureşti 4-2 (1-0, 1-0, 2-2). Cea de-a doua partidă dintre cele două formaţii din campionat va fi reprogramată.