23 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea confirmă poziţia de lider, Sporting Lieşti a pierdut în ultimele cinci minute după ce a condus cu 2-0

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 4-a etape. Unirea Braniştea a jucat în deplasare cu nou promovata CSM Adjud 1946. Brăniştenii pregătiţi de Alexandru Iliciuc au jucat mai bine şi au tranşat disputa după pauză cu reuşitele lui Neagu şi Frunză, gazdele reuşind în final golul de onoare. Rezultat final: CSM Adjud 1946 - Unirea Braniştea 1-2 (0-0). Echipa gălăţeană a început cu formula: Ursu - Mihai, Popa, Murgoci, Hilohi - D.Cireş, M.Frunză, Bordun, Olteanu, V.Munteanu, Coman. După acest succes, Unirea Braniştea îşi consolidează poziţia de lider din seria a 2-a cu 10 puncte şi etapa viitoare va primi vizita vecinilor de la Dacia Unirea Brăila.
Sporting a jucat pe „Lieşti Arena” derbiul cu Aerostar, două echipe de tradiţie la nivelul eşalonului trei. „Un meci horror, în care am condus 2-0 din min 17  şi încă 3-4 ocazii foarte mari, după care... greşelile personale şi relaxarea jucătorilor noştri au condus la un asemenea final, băcăuanii au marcat 2 goluri în 3 minute, 80- 83”, ne-a declarat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Rezultat final: Sporting Lieşti - Aerostar Bacău 2-3 (2-1). Pentru lieşteni, Maftei a reuşit dubla. Sporting ocupă locul 7 cu 4 puncte şi etapa viitoare se va deplasa la Sepsi 2 Sf.Gheorghe.