21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dorinel Munteanu, foarte supărat pe rezultat, arbitraj, dar şi pe atitudinea unor jucători

„Sunt dezamăgit de rezultat. În afară de două greşeli, atât în prima repriză cât şi în ultimele minute ale jucătorilor mei, Dinamo practic nici nu a contat. Mai ales în prima repriză. Ne-am trezit conduşi cu 1-0 când nici nu au trecut centrul terenului. Fără falsă modestie, trebuia să câştigăm jocul. De aceea sunt foarte supărat pentru că era momentul să adunăm mai multe puncte, cel puţin în acest joc. Sigur, am ştiut că Dinamo este o echipă foarte periculoasă pe contraatac, o echipă care, chiar dacă i-au lipsit câţiva jucători are un lot valoros. Am pus o presiune foarte mare pe Dinamo. În a doua repriză am încercat să speculăm contraatacul, dar atitudinea unor jucători ne-a stricat planurile. Eu consider că echipa noastră a fost privată de un penalti foarte clar în a doua repriză. Eu cred că îl meritam. Sunt dezamăgit. Consider că a fost viciere de rezultat. Absolut. Din moment ce este chemat la VAR. Am stat şi eu de vorbă cu foşti arbitri, cu actuali arbitri, a fost henţ clar. Dar, centralul de astăzi nu a vrut să dea. Maniera de arbitraj, deşi sunt specialişti foarte mulţi la toate televiziunile care transmit meciul, să vadă şi ei 4-5 acţiuni ale lui Cisotti în care este faultat clar, se vede din avion, şi lasă jocul să continue. Dă posibilitatea adversarului să plece pe contraatac. Ce să mai crezi din aceste lucruri. Plus penalti, plus alte lucruri. Nu suntem Real Madrid ca să dominăm de la cap la coadă orice adversar. Ne târâm şi noi cum putem în această Superligă cu granzii Superligii sau cu echipele de tradiţie. Încercăm să stăm cât mai sus în clasament”, a concluzionat Dorinel Munteanu. Oţelul se menţine pe locul 2 în clasamentul Superligii, cu 17 puncte din 9 jocuri, şi va juca următorul meci pe 28 septembrie, de la ora 21.30, în Giuleşti, cu Rapid. Sursa foto: Sportul Ilustrat