24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Danubius şi-a consolidat poziţia din clasament

Cea de-a XX-a etapă a Diviziei A la handbal feminin a fost deschisă miercuri după-amiază de confruntarea CSU Danubius - Ştiinţa Bacău. Derbiul Moldovei a fost interesant în ciuda faptului că nu a prezentat o miză deosebită. Aşa cum au promis, jucătoarele pregătite cu tenacitate şi profesionalism  de antrenorul Valeriu Costea au continuat seria evoluţiilor ascedente şi au obţinut cea de-a V-a victorie consecutivă din acest an. Partida a fost echilibrată în prima repriză, gălăţencele au condus cu 1-2 goluri, Bacăul a revenit de fiecare dată, a şi trecut în avantaj o singură dată, scor 9-10 (min. 22), dar gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj minim. Desprinderea decisivă s-a făcut în prima treime a celei de-a doua reprize, abia introdusă pe teren, Ioana Pocriş a marcat de trei ori consecutiv şi tabela a indicat 18-14 (min.38). O evoluţie foarte bună din tabăra noastră au avut-o cei doi portari Bujoiu şi Goldic, dar şi cei doi interi Marcu şi Cozma şi extrema Diaconu. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj, nouă goluri, am consemnat-o în min. 60, scor final 29-20, după 12-11 la pauză. Echipa gălăţeană a folosit lotul: Bujoiu (11 intervenţii), Goldic (11 intervenţii) - Sorina Penciu, Lavinia Poteraşi (2 goluri), Cristina Marcu (6), Christina Mircescu (2), Irina Başa (1), Cosmina Cozma (6), Marie Jane Kanda (2), Irina Diaconu (4), Ioana Pocriş (4), Mădălina Conache (1), Alina Croitoru, Ana Maria Dumitru (1). CSU Danubius se menţine pe locul IV cu 27 de puncte.