27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a învins şi Steaua în prelungiri

Cea de-a doua partidă dintre CSM Dunărea şi Steaua Rangers programată miercuri seara a avut în cele din urmă deznodământul scontat dar suporterii gălăţeni prezenţi în tribune au fost nevoiţi să treacă prin mari emoţii. Gălăţenii au ratat din toate poziţiile dar s-au lovit şi de intervenţiile portarului stelist Uruc. Aşa cum se întâmplă mai mereu, ocaziile se răzbună şi Steaua a condus cu 1-0 după primele 20 de minute. Situaţia s-a repetat şi în cea de-a doua repriză, Krajci a egalat dar oaspeţii au revenit în avantaj. Finalul a fost incendiar, în ultimele două minute căpitanul Dunării, Szocs a profitat de superioritate numerică, a egalat şi a dus partida în prelungiri. O specialitate a casei pentru băieţii noştrii, Devecka din pasa lui Lantos, a marcat golul de aur şi a adus victoria. Rezultat final: CSM Dunărea - Steaua 3-2 ot (0-1, 1-1, 1-0, 1-0). Echipa gălăţeană a acumulat cinci puncte după primele două jocuri disputate în Liga Naţională. Pentru trupa lui Julius Penzes, Marius Trandafir şi Teodor Mocanu urmează alte două partide, de data aceasta în Liga Mol: cu Ujpesti Budapesta (24 septembrie, ora 18.00) şi cu Ferencvaros Budapesta (25 septembrie, ora 18.00) la Galaţi.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...