24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a relansat lupta pentru careul de aşi

În sala Polivalentă Dunărea a avut loc miercuri seara partida CS Arcada Galaţi - SCM U Craiova, care a contat pentru cea de-a XIX-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Miza a fost mare pentru ambele combatante, gălăţenii aveau doar varianta victoriei ca să mai aibă şanse reale la locul IV, în timp ce oltenii puteau să-şi consolideze poziţia dacă se impuneau în oraşul de la Dunăre. De data aceasta, băieţii conduşi de Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au fost foarte motivaţi, au ştiut ce vor de la început până la sfârşit, au reuşit cel mai bun joc din acest an şi au obţinut o victorie de trei puncte. Oaspeţii au intrat bine în meci şi s-au aflat în avantaj: 0-3, 3-8, 5-11, 11-16. După cel de-al doilea time-out tehnic, Arcada a revenit spectaculos, a egalat la 17 şi apoi a sprintat şi şi-a adjudecat primul set. Situaţia s-a repetat dar în sens invers în cel de-al doilea set, echipa gălăţeană a condus cu 20-17, dar SCM-ul a restabilit egalitatea. A fost ultima zvâcnire olteană, pentru că Bartha, Dumitrache, Cosici &Co au vrut să nu se mai joace cu inimile suporterilor, au apăsat pedala de acceleraţie la maxim, combinaţiile le-au ieşit perfect şi victoria s-a conturat fără emoţii suplimentare. Rezultat final: Arcada - SCMU Craiova 3-1 (21, -24, 19, 18). Echipa gălăţeană a folosit formula: Zupanc, Cosici, Bartha, Paşcan, Radovic, Dumitrache - Ghimeş, libero. Au mai evoluat: Cristudor, Cerşemba. Arcada se menţine pe locul V cu 31 de puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare cu Dinamo (28 februarie, ora 15.30 la DigiSport 2).