12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
«Felicit echipa, suporterii şi felicit Galaţiul!» Dorinel Munteanu, fericit după victoria cu Dinamo

Oţelul a bifat a treia victorie consecutivă în play-out-ul Superligii, în meciul cu Dinamo Bucureşti de luni seara, de la Galaţi. Când nimeni poate nu se mai aştepta, în cel de-al doilea minut de prelungiri, după o intercepţie, Tănasă l-a executat pe bravul Golubovic şi a declanşat fiesta pe teren şi în tribune. Scor final: SC Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti 1-0 (0-0).
„Jocul s-a desfăşurat aşa cum îmi imaginam. Foarte greu, am stat foarte bine tactic, am fost agresivi. Am dat adversarului foarte puţine şanse, în schimb ne-am creat câteva ocazii clare. Eu spun că victoria e meritată, chiar dacă am marcat în minutul 93. Felicit echipa, suporterii şi felicit Galaţiul. Echipa e bine pregătită, toţi jucătorii au reacţionat fantastic. Tănasă trebuie să marcheze mai mult. Nu am avut timp să-l felicit, dar nu prea o fac, să nu li se urce la cap. Merită toţi felicitări, am făcut o partidă foarte bună. Din păcate, ştiţi foarte bine că nu ne-am atins obiectivul de a fi în play-off. Dacă aveam mai mult timp în vara trecută să omogenizez echipa, poate eram în altă parte acum. Dar e OK. S-a văzut un progres la echipă, prestăm un fotbal modern. Puteam să mergem şi în Austria, dacă aveam bani. O perioadă de 10 zile nu strică niciunei echipe. Să meargă la munte, să-şi încarce bateriile. Jucătorul român e foarte talentat, dar trebuie pus la muncă. De mâine facem recuperare şi ne gândim la Voluntari pentru că nu vreau să ne oprim aici”, a spus Dorinel Munteanu, la finalul meciului, despre care Monitorul de Galaţi a relatat în articolul "Oţelul învinge pe Dinamo în prelungiri".