25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a jucat cu trofeul Cupei României pe masă

Final Four-ul Cupei României a debutat luni după-amiază cu prima semifinală, în care echipa gălăţeană United a întâlnit pe CSMS Iaşi. Prima repriză a fost una nebună, cele două echipe încercând să-şi valorifice la maxim atuurile din dotare. După ocaziile irosite de Laşcu şi Cireş, echipa antrenată de David Asandei a deschis scorul după o fază spectaculoasă pe traseul Moldoveanu - Tudose - Apostol. CSMS Iaşi a demonstrat că este o echipă ambiţioasă, a jucat pe contre, a restabilit egalitatea prin Pisică, apoi a avut o bară şi a trecut în avantaj după reuşita spaniolului Vives. Băieţii noştri nu au acuzat şocul, şi-au pus în aplicare planul tactic şi au marcat de trei ori până la pauză. Golul patru a fost superb şi i-a avut în prim plan pe doi dintre internaţionalii din lot: Laşcu şi-a umilit un adversar cu o „braziliană”, iar Moldoveanu a finalizat printr-o foarfecă spectaculoasă. La reluare, ieşenii s-au aruncat în atac, au redus diferenţa prin Vespan. Experienţa şi-a spus cuvântul, Laşcu a recuperat un balon, i-a pasat decisiv lui Crăciun, care a revenit cu gol după o intervenţie chirurgicală. Pe final au apărut şi faulturile din partea echipei aflate sub presiune, Laşcu, din lovitură de penalitate şi Tudose au stabilit scorul final, 7-3. Cei de la United au mai beneficiat de două penaltiuri irosite de Laşcu şi Iorga, iar portarul „Nene” a înscris un gol din poartă în poartă, anulat însă de arbitri. Echipa gălăţeană s-a calificat în finala Cupei României unde a întâlnit aseară, după închiderea ediţiei pe Autobergamo Deva care a învins după penaltiuri pe City'us Tg. Mureş în cealaltă semifinală.