21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a făcut scor cu un adversar incomod
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă la prânz (din păcate ora total nepotrivită a adus foarte puţini spectatori) partida dintre United Galaţi şi Clujana Cluj, ce a contat pentru cea de-a patra etapă din Liga I la futsal. Fotbaliştii lui David Asandei nu au acuzat şocul înfrângerii cu City'us Tg. Mureş, ci din contră au făcut un joc bun în care le-a ieşit aproape totul. Bogdan Dima a deschis scorul după doar 35 de secunde, dar oaspeţii au restabilit egalitatea în min. 3. Spre lauda lor, clujenii au jucat deschis, iar la scorul de 1-1 au ratat câteva ocazii importante. Gălăţenii au mai marcat de trei ori în prima repriză. După pauză scenariul a fost cam acelaşi, ardelenii s-au întrecut în ratări incredibile, iar vicecampionii au fost mai pragmatici şi au marcat goluri spectaculoase. Rezultat final: United - Clujana 10-2 (4-1). Pentru gălăţeni au marcat: Dima, Cojoc, Pleşu, Grecu (2), Ivan (3), Baltă, Apostol. Lotul folosit: Iancu, Toniţă - Cojoc, Dima, Gherman, Bâgu, Ivan, Pleşu, Popliacă, Grecu, Baltă, Apostol. După patru etape, United are nouă puncte şi se situează pe locul trei. Etapa viitoare, băieţii noştri vor juca cu Inter Teliu Braşov. Iniţial partida trebuia să se dispute la Târlungeni, dar din cauza unor probleme cu sala, se va juca tot la Galaţi, cel mai probabil duminică 2 octombrie, de la ora 12.00.