21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Tur de forţă pentru formaţia pregătită de Viorel Tănase. După ce miercuri au eliminat pe Sportul Studenţesc din 16-imile Cupei României Timişoreana, gălăţenii au jucat sâmbătă, din nou pe teren propriu, cu Săgeata Năvodari. Băieţii noştrii au dominat teritorial, dar asta nu a fost suficient ca să câştige. În primele 45 de minute am consemnat ocaziile lui Cârjan (min. 17 şi min. 21), Bostan (min. 19), Bârlădeanu (min. 34), în timp ce dobrogenii au stat la cutie, aşteptând să dea lovitura decisivă pe contraatac. Asta s-a şi întâmplat după pauză, când veteranii Chiţu şi Zaharia şi-au folosit experienţa şi au punctat decisiv. Gazdele au avut puterea să revină şi au restabilit egalitatea după o cursă a lui Enache, finalizată de Chelaru. Din păcate, cu 16 minute înainte de final, Măstăcan a gafat şi a respins în faţă un balon, iar dobrogenii nu au stat mult pe gânduri, au profitat şi au marcat golul unei victorii surprinzătoare şi nemeritate după aspectul general al meciului. Rezultat final: FCM Dunărea - Săgeata Năvodari 1-2 (0-0). Dunărea a folosit formula: Măstăcan - Cristescu (min. 85 Radu), Marin, Cucu, Popescu - Cionac, Bostan - V. Munteanu, Cristea (min. 69 Chelaru), Bârlădeanu (min. 65 Enache). Alte rezultate ale etapei:  Farul Constanţa - Victoria Brăneşti 2-1, Dinamo II - FC Botoşani 0-0, Delta Tulcea - Astra II Giurgiu 4-0, Callatis Mangalia - FCM Bacău 1-3, CF Brăila - CSMS Iaşi 2-1. Cu şapte puncte, echipa gălăţeană a coborât pe locul XIII şi va juca runda viitoare acasă cu CF Brăila.