27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a condus cu 3-0 şi a fost la trei minute de o victorie uriaşă

Derbiul Ligii I la futsal a adus faţă în faţă luni seara în sala Polivalentă Dunărea, pe United Galaţi şi Autobergamo Deva, echipe cu maxim de puncte în acest sezon. Cele două combatante şi-au respectat cărţile de vizită şi au oferit un joc spectaculos ce a făcut deliciul celor prezenţi în tribună. Devenii au avut o posesie mai bună, dar gălăţenii au fost pragmatici, au deschis scorul în min.4 prin Laşcu, care a transformat o lovitură liberă, după care au irosit ocazii prin: Burdujel, Moldoveanu, Crăciun, Cojoc, Laşcu şi din nou Moldoveanu. Nici „Nene” nu a şomat şi a avut câteva parade de senzaţie care i-au paralizat pur şi simplu pe jucătorii de la Autobergamo. După pauză, echipa pregătită de David Asandei şi Alexandru Tănăsilă a forţat şi s-a desprins după ce a mai înscris de două ori: Laşcu (min.28) şi Cireş (min.29), ultimul după o acţiune de toată frumuseţea la care şi-au mai adus aportul „Burdu” şi „Manu”. Imediat, oaspeţii au riscat, au scos portarul şi au atacat cu un om în plus, tactica a dat roade, reuşind să revină şi să egaleze. O remiză echitabilă după cum s-au desfăşurat ostilităţile pe teren, între două echipe valoroase cu şanse la medalii şi în acest sezon. Rezultat final: United - Autobergamo 3-3 (1-0). Lotul gălăţean: Wellington „Nene” - Burdujel, Laşcu, Cireş, Moldoveanu, Cojoc, Tudose, care s-a reaccidentat în prima repriză, Apostol, Crăciun, Bâgu, Păduraru, Ghighimoc, Popa, Stoian. „ Am pierdut două puncte astăzi ţinând cont că am jucat pe teren propriu. Dar dacă e să luăm jocul cum a decurs, de la 3-0 la 3-3, să nu uităm că în ultimul minut au avut şi o ocazie clară, a călcat pe minge Ignat Florin, putea să se termine chiar şi 4-3 pentru ei. O echipă foarte bună cea din Deva, aşa cum am spus, de derby cum se spune pentru că noi am rămas cu ai noştri, ei au mai adus şi au adus jucători de calitate”, a concluzionat la final tehnicianul David Asandei.
Echipa gălăţeană se află pe locul II în clasament cu 10 puncte. Etapa viitoare, United va juca în deplasare cu Dunărea 2005 Călăraşi, partida este programată pe 10 octombrie, de la ora 18.00 şi va fi transmisă de canalul Digisport.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...