Steaua rămâne coşmarul hocheiştilor de la Dunărea

CSM Dunărea a fost gazdă în cel de al doilea turneu al anului. Cum patinoarul din Galaţi se află în pregătiri pentru super partida de tenis România - Spania, gălăţenii au fost nevoiţi să evolueze pe arena Vakar Lajos din Miercurea Ciuc. Elevii lui Marius Trandafir au început turneul cu clasica partidă împotriva Sportului Studenţesc. Bucureştenii au părut în progres faţă de partidele anterioare, dar tot nu au putut evita o înfrângere la scor. Dunărea s-a impus în final cu 16-4. Pentru hocheiştii care reprezintă Galaţiul a urmat partida cu Progym Gheorgheni. Harghitenii au oferit o replică dârză, însă valoarea superioară a dunărenilor a ieşit la suprafaţă precum uleiul în apă. Echipa lui Marius Trandafir s-a impus cu 5-1 şi putea să se gândească la partida cu Steaua. Bucureştenii trecuseră fără probleme de Sportul Studenţesc şi învinseseră abia la loviturile de departajare Progym Gheorgheni, dar voiau să se impună din nou în faţa gălăţenilor. Derby-ul de duminică a început cu un gol marcat de Steaua prin ucraineanul Zabludovsky. Goga şi Chernenko au reuşit să întoarcă scorul până la prima pauză. Dunărea conducea din nou Steaua după primele douăzeci de minute de joc efectiv. Repriza a doua a fost foarte echilibrată. Ambele echipe au ratat mult, însă unicul gol a fost reuşit de stelistul Mihai Georgescu. După două reprize Dunărea şi Steaua se aflau la egalitate, 2-2. Repriza a treia a fost dramatică. Ambele echipe au dat tot ce au avut mai bun. Steaua a reuşit golul victoriei în minutul 14:51 prin Mircea Constantin, care a fructificat o superioritate numerică. Steaua s-a impus cu 3-2, dar Dunărea a scăpat printre degete primul succes în faţa steliştilor în acest sezon. Elevii lui Marius Trandafir nu au mai reuşit să marcheze în reprizele 2 şi 3 în primul rând datorită paradelor portarului Adrian Catrinoi. În clasament conduce Steaua, cu 60 de puncte, urmată de Dunărea cu 36 şi Progym Gheorgheni cu 19. Indiferent de ceea ce se va întâmpla în următoarele turnee, Dunărea se va clasa pe locul 2 şi va întâlni în semifinalele play-off-ului campioana Corona Braşov. Echipa gălăţeană va juca aproape sigur pentru locul 3 împotriva lui Progym Gheorgheni şi este favorită la cucerirea bronzului ligii naţionale de hochei.