12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Activitatea rugbistică se desfăşoară non stop în această perioadă. La sfârşitul acestei săptămâni, mai precis pe 4 august va debuta Campionatul Naţional Divizia A la rugby în 7. La startul competiţiei se vor prezenta formaţiile: Jandarmeria Bucureşti, RCM Galaţi, CS Năvodari, CSU CFR Braşov şi Transilvania Gringos Braşov. Partidele din cadrul primului turneu se vor desfăşura pe terenul II al stadionului Arcul de Triumf. Un meci va dura două reprize a câte şapte minute, cu o pauză de un minut. Toate confruntările vor avea loc într-o singură zi iar pentru clasament o victorie va fi recompensată cu trei puncte, un rezultat de egalitate va echivala cu două puncte iar la înfrângere se va acorda un singur punct. Celelalte trei turnee sunt programate astfel: la Braşov (11 august), la Bucureşti (18 august), la Galaţi (25 august). Gălăţenii au terminat sezonul precedent pe locul VI, după ce au înregistrat următoarele rezultate: 14-10 şi 26-0 cu Arsenal Târgovişte, 0-29 cu Griviţa Bucureşti, 7-19 cu CS Năvodari, 17-5 cu Jandarmeria Bucureşti şi 0-26 cu Sportul Studenţesc. Anul acesta, băieţii pregătiţi de Marius şi Dorian Secuianu vor încerca să-şi ia revanşa şi să urce pe podium.