22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la CSM Galaţi, pe locul 5 în DNS

Divizia Naţională de Seniori a programat în weekend partidele celei de-a 8-a etape. Stadionul Municipal de lângă Autogară a găzduit partida dintre CSM Galaţi şi RC Griviţa Bucureşti. A fost un duel aprig disputat în care avantajul a alternat pe tabela de marcaj. Bucureştenii au spart gheaţa pe tabelă din lovitură de pedeapsă, gălăţenii au revenit la conducere după încercarea lui Dănăilă, dar prima repriză s-a încheiat cu oaspeţii în avantaj. CSM Galaţi a revenit motivată de la vestiare, a preluat conducerea cu 12-9 după eseul lui Manolachi transformat de Partenie. Griviţenii nu au renunţat şi au închis tabela din lovitură de pedeapsă în ultimele minute.
„A fost un meci extrem de disputat. Ambele echipe au avut perioadele lor de dominare. Băieţii s-au dăruit şi au compensat absenţele cauzate de accidentări. Singurul regret este că nu am reuşit să încheiem meciurile de pe teren propriu din turul campionatului cu o victorie”, a declarat antrenorul Marius Secuianu. Rezultat final: CSM Galaţi - RC Griviţa Bucureşti 12-12 (5-6). Echipa gălăţeană ocupă locul 5 cu 18 puncte şi va încheia turul în deplasare cu Bucovina Suceava.