Primele victorii amicale din 2020 pentru SC Oţelul, Sporting Lieşti şi CSU Dunărea de Jos

După perioada necesară de reacomodare la efort, cele trei echipe gălăţene care activează în seria I din Liga a 3-a la fotbal au susţinut primele partide amicale. Semnele sunt bune pentru un retur, toate reuşind să câştige. SC Oţelul s-a deplasat în judeţ la Tuluceşti unde a întâlnit pe Agrostar, echipă din Liga a 4-a. S-au jucat două reprize a 50 de minute, oţelarii s-au impus cu 7-0, marcatori: Matei 2 goluri, A.Munteanu 3 g, Cîrjan 2 g. Antrenorul Alexandru Ciobanu a folosit formule diferite astfel: Ursu - Pop, Puţanu, Ghiocel, Manău - Alecu, Bordieanu, Crihană - Ţicămucă, Matei, Grădinaru (Dima) - repriza 1, respectiv Dinu - Stoian, David, Crihană (Bucevschi), Sevastian - Cireş, Drăgan - Farcaş, Munteanu, Dima - Cîrjan. Roş-alb-albaştrii vor pleca în perioada 7-21 februarie în cantonament la Almeira-Spania unde vor susţine patru amicale cu formaţii din Tercera Division.
Sporting a jucat pe „Lieşti Arena” pe FC Vaslui. Lieştenii au învins la limită, scor final 2-1 după ce Dragoş Voicu a izbutit dubla, unul din golurile fiind marcat din penalti. Antrenorul Ionuţ Niculcea, care s-a reîntors pe banca tehnică a început cu 11-le: Vădeanu - Hodorogea, Gîţă, Voicu, T.Năstase, Iancu, Constantinescu, Lupu, Stan, Mihu, Grigoraş. Au mai intrat: Vicol, Dima, R.Năstase, Panaite, Zărnescu, Nica, Dănăilă. Următorul amical a fost programat pe 8 februarie la Galaţi cu FC Vaslui.
CSU Dunărea a susţinut pe stadionul Portul Roşu prima partidă internaţională de la reînfiinţare cu FC Cahul 2005, echipă din Liga a 2-a din Moldova. Studenţii au învins cu 1-0, marcator Izvoranu în min.75. De menţionat faptul că moldovenii au irosit un penalti în primul mitan. Antrenorul Eugen Baştină a trimis pe teren în prima repriză formula: Olaru - Ivaşcu, Iacob, Manea, Bădilaş, Mohorîţă, Chiriac, Ignat, Blănaru, M.Ion. Pentru repriza a 2-a s-a ales varianta: Enache - Ivaşcu, Morogan, Moise, Hilohi, Izvoranu, Lovin, Palade, R.Popa, Mohorîţă, Vartolomei. Studenţii gălăţeni vor susţine următorul amical pe 8 februarie cu Sportul Chişcani.