24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a pierdut categoric în fieful lui Dinamo

Echipa antrenată de Florin Nini şi Bogdan Bălănică a fost de nerecunoscut în prima repriză a partidei de la Bucureşti cu Dinamo, programată luni seara în cadrul celei de-a XVI-a runde a Ligii Naţionale de baschet masculin. Primul sfert a fost catastrofal de-a dreptul, gălăţenii fiind „îngheţaţi” şi reuşind doar două coşuri în primele 10 minute. Dinamo şi-a asigurat victoria repede şi şi-a luat astfel revanşa după înfrângerea din tur de la Galaţi. Phoenix a mai echilibrat disputa, şi-a adjudecat chiar sfertul trei, dar a fost prea puţin şi foarte târziu să mai poată schimba ceva. Rezultat final: Dinamo Bucureşti - Phoenix U Galaţi 92-68 (25-4, 23-23, 23-25, 21-16). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Milos Bojovic 11 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive; Yaroslav Lemyk 15 p, o recuperare, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Jay Threatt jr. 15 p, 2 recuperări, 6 pase decisive, o intercepţie; Milos Pesic 6 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Andrei Petică 13 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Taylor Rohde 3 puncte, 4 recuperări; Djordje Tresac 4 recuperări, 2 pase decisive; Alin Borşa 2 p, 5 recuperări, o pasă decisivă; Iosif Pîrlog 3 p, 2 pase decisive. Phoenix se menţine pe locul IX cu 22 de puncte şi va juca etapa viitoare pe teren propriu un meci foarte important cu Gaz Metan Mediaş (24 ianuarie, ora 19.30).