25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a rezistat doar o repriză la Bacău

Liga a II-a la fotbal s-a reluat sâmbătă, cu partidele celei de-a XIX-a etape. Situaţia arhicunoscută de la Oţelul a făcut ca roş-alb-albaştrii să se prezinte la Bacău cu o echipă formată din Ciurea şi 10 juniori republicani A. „Puştii” lui Sorin Haraga şi Stelică Bordieanu s-au descurcat bine în primele 45 de minute, când au închis toate culoarele spre poarta lui Ştefan Bordieanu. Echipa gazdă, care se bate pentru un loc de play-off, a apăsat pedala de accleraţie, Vraciu a reuşit un hattrick şi lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Oţelarii nu şi-au creat nicio ocazie de gol, dar au rezistat 55 de minute. Sport Club s-a desprins în urma unui penalti uşor acordat, la un henţ involuntar al lui Iorguş, şi aşa s-a scris istoria meciului. Rezultat final: Sport Club Bacău - Oţelul Galaţi 3-0 (0-0). Echipa gălăţeană a utilizat formula: Şt. Bordieanu - R.Oprea, C.Maftei, Iorguş (min. 70 Anghele), Ciurea - I.Chiriac, Istrate, Blănaru, Fl. Toma (min. 80 Cristof) - Sefer (min. 89 A. Bordieanu), Perju. Oţelul se menţine pe locul XII şi va juca etapa viitoare acasă cu Gloria Buzău.