Oţelul a remizat în primul amical al anului

Oţelul a disputat primul amical din cantonamentul pe care îl efectuează în Antalya împotriva divizionarei secunde din Austria, LASK Linz. Tibor Selymes a început partida cu un 11 apropiat de cel pe care ar vrea să-l folosească în prima partidă oficială. Hotoboc - Salomou, Leca, Sissoko, Popescu - Altama, Dică - Hamroun, Cernat, Iorga - Matondo. Jocul elevilor lui Tibor Selymes nu a mers deloc. Gălăţenii „au reuşit” să primească gol chiar la prima fază a meciului şi nu au jucat practic nimic. La pauză austriecii conduceau cu 2-0, iar cei 7 nou-sosiţi lăsaseră o impresie nefavorabilă. Tibor Selymes a schimbat garda după pauză şi a introdus alţi 11 jucători. Formula fostei campioane în următoarele 45 de minute a fost: Kalambay - Milea, Miron, Mişelăricu, Murgoci - Cucu, Helder - Grădinaru, Brigido, Popa - Cristea. Jocul elevilor lui Selymes a căpătat consistenţă în partea secundă a disputei, iar echipa de la Dunăre a reuşit să reducă din handicap după ce un jucător austriac şi-a introdus mingea în propria poartă la o minge şutată de Iulian Popa. Gălăţenii au prins curaj şi au forţat egalarea. Cristian Cristea a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 81 şi finalul a aparţinut în totalitate elevilor lui Selymes. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-2, dar prestaţia oţelarilor din repriza secundă îi dă speranţe tehnicianului fostei campioane. Poate că Selymes a forţat când a introdus 7 nou-veniţi în formula de joc din prima repriză, pentru că fotbaliştii veniţi în această iarnă nu se cunosc încă bine între ei şi au probleme de comunicare. Poate că un 11 în care să se regăsească doar cel mult 3 nou-sosiţi şi restul să fie jucători care au evoluat şi în toamnă ar fi mai indicat. Cu siguranţă că Selymes va încerca mai multe formule de echipă până o va găsi pe cea ideală. Jucătorii achiziţionaţi în această iarnă nu pot fi încă judecaţi. Ei trebuie mai întâi să se acomodeze şi abia apoi randamentul lor ar putea să crească. Meciurile viitoare pe care Oţelul le va susţine în Antalya vor arăta potenţialul real al echipei de la Dunăre şi al componenţilor lotului.