25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O victorie dramatică pentru United Under 19

Un meci nebun duminică după-amiază în sala Dunărea între United şi Viitorul Buzău, în cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional Under 19 la futsal. Echipa gălăţeană a condus cu 1-0 la pauză. Buzoienii nu s-au predat aşa uşor şi au trecut în avantaj în cea de-a doua repriză, scor 3-2. Finalul a fost incredibil, Boşneagă a înscris golul egalizator pentru ca internaţionalul Crişan din pasa lui Boşneagă să ne aducă victoria cu 3 secunde înainte de final. „Băieţii au dat dovadă că sunt o echipă şi şi-au dorit victoria de la primul până la ultimul fluier”, a precizat antrenorul Cristi Ştefu. Rezultat final: United - Viitorul 4-3 (1-0). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Crişan (2 goluri), Stratulat, Boşneagă. Lotul de jucători: Andrei Dinicuţă, Andrei Vasiliu - Robert Crişan, jucător care a fost convocat la Naţionala României Under 17 cu care va participa în perioada 30 octombrie -4 noiembrie (Ljubliana) la calificările pentru Jocurile Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018, din grupă mai făcând parte: Italia, Slovenia şi Kazahstan, Matei Boşneagă, Alexandru Stratulat, Tudor Cristofor, Andrei Dorneanu, Leonard Pleşu, Florin Stan şi Marius Arhire.