25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a zdrobit o candidată la promovare

Liga a III-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a XV-a etape. Metalosport Galaţi a jucat sâmbătă după-amiază pe stadionul „Dunărea” cu Ştiinţa Miroslava Iaşi, ocupanta locului III în clasament şi aspirantă la promovare. Antrenorul Viorel Tănase a pregătit foarte bine meciul, iar jucătorii au respectat exact planul de bătaie. În ciuda terenului foarte greu, partida a fost interesantă. „Metaliştii” au irosit prima ocazie prin Adăscăliţei (min. 9) cap alături de ţintă şi apoi au deschis scorul prin campionul Silviu Ilie (min. 13), care a împins mingea în plasă după o lovitură liberă. Oaspeţii au ripostat imediat, dar Vlasie a avut două intervenţii salvatoare. Constantinescu a înscris cu capul în min. 33 dar golul a fost anulat la o semnalizare eronată a tuşierului. Totuşi scorul primei reprize a fost 2-0 după ce Ilie, cu capul după un corner, a reuşit dubla. Repriza a doua a fost la fel de animată. Ocazii au fost la ambele porţi, Constantinescu a trimis din 6 metri în portar, pentru ca ieşenii să zguduie transversala şi să fie opriţi de paradele lui Vlasie. „Tase” a mutat inspirat cu Bahnaşu şi Mihu şi pe final roş-albaştrii au mai marcat de două ori: Bahnaşu (min. 88) şi Cârjă (min. 90+2 din penalti). Rezultat final: Metalosport - Ştiinţa Miroslava 4-0 (2-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Vlasie - Blănaru, Cârjă, S.Ilie, Sevastian - Munchiu, Adăscăliţei - Iancu (min. 79 Cană), Istrate (min. 69 Bahnaşu), Gohoreanu - Constantinescu (min. 87 Mihu). Etapa viitoare, Metalosport va sta în urma retragerii celor de la Cetatea Tg. Neamţ.
Cea de-a doua echipă gălăţeană, Sporting Lieşti a câştigat cu 3-0 la masa verde partida cu FC Zagon, care s-a retras din cauza problemelor financiare. Situaţia din clasament: Metalosport, locul V cu 25 de puncte, Sporting - locul VII cu 20 puncte.