25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a câştigat şi a terminat pe locul V, Sporting a pierdut şi o urmează în clasament
Liga a III-a a programat sâmbătă partidele ultimei etape din sezonul 2016-2017. Stadionul Dunărea a găzduit partida Metalosport - Aerostar Bacău. O confruntare interesantă şi foarte disputată sub miza locului cinci. Roş-albaştrii au deschis scorul după 10 minute prin Mihu cu un şut de la 12 metri. Ritmul a fost destul de bun în prima repriză însă ocaziile la cele două porţi au fost puţine. După pauză, scenariul a fost acelaşi, gălăţenii au devenit din ce în ce mai periculoşi şi au irosit două ocazii importante prin Bahnaşu (min. 53) şi Mihu (min. 58). Apoi Iancu (min. 64) a fost faultat clar în suprafaţa de pedeapsă dar n-a primit penalti aşa cum trebuia ci cartonaş galben pentru o presupusă simulare. S-a făcut însă dreptate peste doar patru minute, Bahnaşu a înscris şi a închis tabela. Rezultat final: Metalosport Galaţi - Aerostar Bacău 2-0 (1-0). Antrenorul principal Viorel Tănase împreună cu colaboratorii săi a folosit formula: Olteanu - Blănaru, Cârjă, Gâţă (min. 79 Voicu), Ilie - Munchiu, Adăscăliţei (min. 46 Tudose) - Iancu, Mihu, Zaharia - Bahnaşu. Metalosport a terminat campionatul pe locul V cu 45 de puncte.
Sporting Lieşti s-a deplasat la Rm. Sărat unde a întâlnit Olimpia, formaţie clasată pe locul doi. Chiar dacă au avut un lot restrâns format din 12 jucători, lieştenii au pus multe probleme în prima jumătate de oră când au irosit trei ocazii imense: o bară şi două situaţii de 1-1 cu portarul advers. Olimpia a preluat iniţiativa a marcat de patru ori, câte goluri pe repriză şi a câştigat meritat. Sporting a reuşit golul de onoare prin Bârlădeanu, la scorul de 0-3. Antrenorul Ionuţ Niculcea a aliniat 11-le: Vicol - Filimon, Preda, Sandu, Munteanu - Iancu, Lovin, Crihană, Popov - Borşan, Bârlădeanu. Sporting a încheiat sezonul pe locul VI cu 42 de puncte.