19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Junioarele de la Donaris au obţinut biletele pentru turneul semifinal
Timp de trei zile în Sala Siderurgistul s-a desfăşurat un turneu ce a contat pentru faza sferturilor de finală a Campionatului Naţional de volei rezervat junioarelor (16-18 ani). Au participat patru formaţii: CET Govora CNMB Rm. Vâlcea, AS Juvenil Braşov, CSS 5 Bucureşti şi ACSV Donaris 2010 Galaţi iar miza a fost cele două bilete care asigurau prezenţa la unul din cele două turnee semifinale. Lupta la fileu a fost interesantă chiar dacă până la urmă calculele hârtiei au fost confirmate. Chiar în prima zi a fost programat duelul favoritelor, Donaris - CNMB Rm. Vâlcea, oaspetele reuşind să câştige după trei seturi disputate. Partida decisivă pentru gălăţence s-a disputat sâmbătă în compania braşovencelor. Fetele noastre pregătite de Nelu Ivanov şi Irina Deju, cu Ioana Stoica, Corina Vasilie şi Andreea Gheorghi, cu poftă de joc şi foarte inspirate, alături şi de celelalte coechipiere, au reuşit cel mai bun meci din acest sezon şi s-au impus în trei seturi. Cu trei sferturi de calificare în buzunar, donaristele ne-au dat ceva emoţii la ultima partidă cu CSS 5 Bucureşti. Voleibalistele din Capitală au surprins plăcut şi au izbutit surprinzător să-şi adjudece primul set. În setul doi a fost introdusă arma secretă Iulia David, liberoul Andreea Guţu a adus siguranţa la preluare şi misiunea Donarisului s-a uşurat foarte mult chiar dacă adversarele au încercat în zadar să se agaţe. Soarta meciului şi a calificării s-a decis în cel de-al treilea set, când de la 3-4, pe serviciul Adelinei Crăciun, şi atacurile Ioanei Stoica şi Lorenei Roşu s-a ajuns la 18-4. Atmosfera din sală a fost una caldă, publicul, nu foarte numeros dar inimos, cu bunicii Ioanei Stoica în rol de şefi de galerie, le-au sprijinit pe fete să obţină această primă performanţă. Rezultatele înregistrate de echipa noastră: 0-3(-21, -18, -18) cu CET Govora, 3-0 (23, 20, 18) cu Juvenil Braşov şi 3-1 (-20, 20, 11, 14) cu CSS 5 Bucureşti. Pentru turneul semifinal, programat în perioada 10-14 aprilie, s-au calificat CNMB Rm. Vâlcea, care a câştigat toate cele trei jocuri fără să piardă vreun set şi ACSV Donaris 2010. Lotul gălăţean: Ioana Stoica, Corina Vasilie, Adelina Crăciun, Diana Morteci, Lorena Roşu, Andreea Gheorghi, Andreea Guţu, Iulia David, Gabriela Drăgan, Andra Voica, Mirela Drujescu şi Mădălina Ilie.