Germania este noua campioană mondială la fotbal

Finala mare a campionatului mondial din Brazilia nu a fost foarte spectaculoasă. Aceia care prevedeau un succes la scor al Germaniei s-au înşelat profund. Elevii lui Joachim Low au dominat, dar marile ocazii le-au aparţinut „pumelor”. În minutul 4, Higuain a şutat pe lângă poartă din unghi. Acelaşi Higuain a irosit o ocazie imensă în minutul 17, când a primit o minge cadou de la Kroos, dar a şutat incredibil pe lângă poartă din poziţie de 1-1 cu portarul advers. Messi a irosit şi el o ocazie mare în minutul 42, când a trimis pe lângă Neuer, după o cursă furibundă, dar Boateng a salvat de pe linia porţii. Prima repriză se încheie cu reluarea în bară a lui Howedes la un corner executat de Kroos. Repriza secundă debutează cu ocazia lui Messi care în minutul 48 şutează pe lângă poartă din poziţie foarte bună. Cel mai controversat moment al finalei s-a petrecut în minutul 62, când portarul Neuer a boxat o minge în careu, dar l-a lovit cu genunchiul în gură pe Higuain. Italianul Rizzoli a închis ochii şi a acordat fault în atac! Cele două formaţii nu au putut fi departajate după 90 de minute, astfel că s-a ajuns în prelungiri. Argentina putea tranşa meciul în minutul 97, când Palacio a rămas singur cu Neuer, dar a lobat mingea pe lângă poartă! Cum în fotbal ocaziile se răzbună, nemţii au marcat unicul gol al meciului în minutul 112. Schurrle a centrat de pe partea stângă, iar Gotze a realizat execuţia vieţii, stop pe piept din alergare şi reluare în colţul lung. Germania s-a impus cu 1-0 şi a cucerit al 4-lea titlu mondial. Nemţii au fost cei mai buni la competiţia braziliană, dar în finală au avut multă şansă.
În partida pentru locul 3, Olanda a învins cu 3-0 Brazilia prin golurile lui Van Persie (11m), Blind şi Wynaldum. Mondialul brazilian a scos în evidenţă superioritatea fotbalului european, mai organizat şi mai pragmatic decât cel sud-american. Jucătorul competiţiei a fost desemnat, surprinzător, Lionel Messi, care a dezamăgit în finala cu Germania. Golgeterul turneului a fost columbianul James Rodriguez, cu 6 reuşite.