Gălăţenii de la CSU au avut interdicţie la aur la Miercurea Ciuc

Campionatul Naţional de navomodele veliere radiocomandate a continuat cu „Regata Ciuc”. Competiţia a fost găzduită de Lacul Frumoasa, din apropierea oraşului Miercurea Ciuc. Vremea nefavorabilă, cu furtuni care au pus mari probleme velierelor şi concurenţilor, a influenţat decisiv desfăşurarea întrecerilor. Sportivii gălăţeni au avut cel mai mult de suferit şi după multe etape n-au mai urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Multiplul campion naţional Nicu Mitu (CSU Galaţi) a ocupat un loc II şi două locuri III. De altfel, la Ciuc s-au desfăşurat întrecerile la trei din cele patru clase. Rezultatele finale ale celei de-a doua etape: Clasa F5E: 1. Gyula Frencz (Voinţa Tg. Mureş), 2. Nicu Mitu, 3. Robert Stamate,...5. Victor Neagu, 6. Ion Ungureanu, 7. Sorin Mavru (toţi de la CSU Galaţi); Clasa F5M: 1. Gyula Ferencz, 2. Thomas Gantschnigg (Sportul Studenţesc), 3. Nicu Mitu, 4. Sorin Mavru; Clasa F510: 1. Gyula Ferencz, 2. Th. Gantschnigg, 3. Nicu Mitu, 4. Ion Ungureanu, 5. Robert Stamate, 6. Sorin Mavru, ...Victor Neagu. Concursul de la Micro Magic a fost amânat pentru 5 septembrie, când va avea loc şi ultima etapă, „Regata Constanţa”, găzduită de Lacul Tăbăcăriei.