25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţencele Andreea Taivan, Alexandra Dindiligan, Elena Dache, Daniela Corban au marcat la Mondiale

Duminică, la Moscova, s-a dat startul Campionatului Mondial de handbal feminin Under 20. Cele 24 de echipe participante au fost repartizate în patru grupe după cum urmează: Norvegia, Muntenegru, Danemarca, Ungaria, Angola, Uzbekistan (grupa A); Brazilia, Franţa, Koreea, Croaţia, Austria, Tunisia (grupa B); România, Germania, Spania, Argentina, Kazakstan, Egipt (grupa C); Rusia, Suedia, Olanda, China, Japonia, Chile (grupa D). Naţionala noastră a întâlnit în primul meci formaţia din Kazakstan. Andreea Taivan, jucătoare legitimată la CSU Danubius a fost introdusă în primul 7 de antrenorul Ion Crăciun şi a jucat 30 de minute, reuşind să marcheze de trei ori. În prima repriză a fost introdusă şi Daniela Corban, jucătoare formată la CSS Galaţi de antrenorul emerit Miron Stanciu, care şi-a trecut numele pe lista marcatoarelor cu două reuşite. În repriza a doua au fost introduse şi celelalte două gălăţence: Alexandra Dindiligan, crescută în familia Handbal Art, principala marcatoare a partidei, 6 goluri şi Elena Dache, jucătoare formată la Şcoala din Şendreni în prezent ACS Danubius 2010. Tricolorele au obţinut o victorie clară, scor final: 43-21 (18-10) iar aseară, după închiderea ediţiei, au jucat contra Argentinei.