16 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la CSU Danubius au învins şi s-au desprins la trei lungimi de buzoience

Divizia A la handbal feminin a continuat miercuri, când au fost programate partidele celei de-a XIX-a etape. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit confruntarea dintre CSU Danubius Galaţi şi CSM Bucureşti II. În ajun, CSU Ştiinţa Bucureşti ne-a dat o mână de ajutor după ce a învins pe HM Buzău, scor 33-27. Oaspetele au marcat primul gol prin gălăţeanca Elena Dache, foarte activă, dar a fost singura dată când au condus pe tabela de marcaj. Chiar dacă nu au jucat cu motoarele turate la maxim, gălăţencele au trecut imediat în avantaj, cea mai mare diferenţă înregistrată în prima repriză fiind de cinci goluri şi asta în condiţiile în care au şi ratat foarte mult. După pauză lucrurile au intrat pe făgaşul normal, greşelile s-au redus, oaspetele au cedat şi în mod firesc tabela a indicat realitatea din teren. Rezultat final: CSU Danubius Galaţi - CSM Bucureşti II 29-15 (14-10). Lotul aliniat de antrenorul Valeriu Costea: Daniela Goldic (5 intervenţii), Laura Bujoiu (6), Cătălina  Orbeanu - Lavinia Poteraşi, Cristina Marcu (1 gol), Christina Mircescu (6), Paula Ababei (1), Cosmina Cozma (2), Andreea Taivan, Iulia  Artean (5), Ioana Pocriş (1), Ramona Urse (2), Mădălina Conache (3), Tatiana Budescu, Marie Jeanne Kanda, Ioana Manoilă (8). Echipa gălăţeană s-a instalat confortabil în fotoliul de lider cu 49 de puncte, la trei lungimi de contracandidata HM Buzău. Călătoria spre Liga Naţională continuă cu ultimele trei staţii: la Activ Plopeni (6 aprilie), acasă cu HM Buzău (9 aprilie) şi la Bucureşti, cu CSU Ştiinţa (23 aprilie).