24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Echipa condusă de Florin Nini şi Andrei Maxim s-a impus şi la Miercurea Ciuc şi s-a aşezat confortabil în fotoliul de lider

Duminică s-a încheiat turul grupei semifinale din Liga I la baschet masculin. Cea mai interesantă partidă a avut loc la Miercurea Ciuc între echipa CSM VSKC din localitate şi Phoenix U Galaţi. Cele două combatante au început cu formulele: Viţă, Darvaş, Lokody, Roşu, Vancsa respectiv Vîrnă, Pîrlog, Harrison, Cioacătă, Brown. Gălăţeanul Radu Vîrnă a deschis scorul cu o aruncare de 3 puncte şi echipa sa, cu Brown şi Cioacătă ca principali marcatori a deţinut iniţiativa în primul sfert. Ciucanii nu s-au lăsat mult invitaţi, au ripostat prin Vancsa şi Roşu, dar n-au izbutit decât să-şi adjudece sfertul şi să reducă la nouă puncte diferenţa de pe tabela de marcaj înregistrată la pauza mare, scor 35-44 (min.20). Gazdele au continuat cu elan şi după reluare reuşind să câştige încă un sfert şi să se apropie ameninţător la cinci puncte, scor 51-56 (min.30). Phoenix U a apăsat până la fund pedala de acceleraţie în startul ultimului sfert, Harrison şi juniorul Vîrnă au ieşit la rampă cu câte două aruncări de 3 puncte, tabela a arătat un scor de 54-70 (min.35) şi soarta partidei s-a decis. Rezultat final: CSM VSKC Miercurea Ciuc - Phoenix U Galaţi 67-81 (17-28, 18-16, 16-12, 16-25). Baschetbaliştii noştrii i-au dedicat victoria antrenorului Florin Nini, care în preziua partidei a împlinit 45 de ani.
„Vreau să le mulţumesc băieţilor, s-au dăruit şi am reuşit să încheiem turul neînvinşi şi să fim mai aproape de Final Four. Ciucul este o echipă ambiţioasă, care luptă, Dinamo şi Ştiinţa s-au impus aici abia pe final, noi am reuşit să fim la conducere de la început până la sfârşit. Au fost şi câteva nesincronizări în momentul în care am făcut anumite schimbări, le-am văzut, vom munci şi mai mult şi sper ca în cel mai scurt timp angrenajul să funcţioneze aproape de perfecţiune. În mod normal, returul ar trebui să înceapă peste două săptămâni, dar mi-aş dori să avem continuitate şi voi face demersuri la Federaţie să începem mai devreme”, ne-a declarat Florin Nini.
Phoenix U a terminat turul cu maxim de puncte (10), „cocoţată” în fotoliul de lider. Lotul folosit: Vîrnă 13 (3x3) puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive; Pîrlog 8 p, 3 recuperări, o pasă decisivă; Harrison 17 (3x3)p, 4 recuperări, 2 pase decisive; Cioacătă 16 p, 5 recuperări, o pasă decisivă; Brown 18 p, 5 recuperări; Ţelinoiu 6 p, o recuperare, 4 pase decisive; Chiriac o recuperare; Mihai 3 p, o recuperare; Popa; Sava. Nu au evoluat: Badea şi Bălan.