25 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Echipa condusă de Florin Nini şi-a acontat locul VII şi calificarea în play-off

Meci nebun sâmbătă seara în sala Polivalentă Dunărea între Phoenix Galaţi şi Dinamo Bucureşti. Duelul direct pentru locul VII a fost aprig disputat, fiecare dintre combatante luptând până la epuizare pentru victorie şi oferind publicului un spectacol sportiv cu multă sare şi piper. Echipa lui Florin Nini, fără Bojovic accidentat dar cu Pesic şi Lemyk în zi bună, a început cu un ecart de 6-0, dar Dinamo a intrat în meci după ce Orbeanu a scuturat plasa din afara semicercului şi a trecut la conducere, scor 8-10 (min.4). Conducătorul de joc de la Phoenix a ieşit la rampă şi şi-a readus echipa la conducere, scor: 14-12 (min.6). Dinamoviştii au replicat imediat prin Marinov şi Babkauskas şi au câştigat primul sfert, scor 20-23. Primul coş al sfertului doi a aparţinut tot oaspeţilor care s-au detaşat la cinci puncte, dar Sir şi Rohde au restabilit egalitatea, scor 25-25 (min. 13). Cele două echipe au mers o perioadă umăr la umăr dar Dinamo şi-a asigurat avantaj la pauza mare, scor 45-51. Sârbul Pesic a egalat pe tabela de marcaj, dar Orbeanu a izbutit o nouă aruncare de 3 puncte şi şi-a readus echipa în avantaj, scor 53-58 (min. 24). Sir a replicat prin acelaşi procedeu şi scorul s-a strâns, 69-72 (min.30). Formaţia lui Aleksandar Todorov a continuat să deţină iniţiativa şi în debutul ultimului sfert, reuşind să se distanţeze, scor 72-81 şi 76-85 (min.34) după coşul lui Sutalo. Spre lauda lor, gălăţenii nu au depus armele, au început cursa de urmărire şi finalul a fost incandescent. Cu 101 secunde înainte de final, tabela de marcaj indica 87-90. Eroul meciului a fost „gălăţeanul” Threatt jr. care a izbutit două coşuri consecutive din afara semicercului cu care a adus victoria gazdelor. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Dinamo Bucureşti 93-90 (20-23, 25-28, 24-21, 24-18). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Threatt jr. 25 puncte, 3 recuperări, 12 pase decisive, 3 intercepţii; Pesic (19 p, 6, 3, 1) Sir (13 p, 3, 3, 3), Lemyk (27 p, 0, 6, 0); Petică, o recuperare; Tresac (2 p, 1, 3, 0); Pîrlog (5 p, 4, 5, 2); Rohde (2 p, 1, 0, 0); Borşa (0 p, 4, 2, 0) . Cu această victorie, a XV-a sezonală, echipa gălăţeană acumulează 46 de puncte şi va termina sezonul regulat pe locul VII, fiind calificată în play-off. Echipa noastră va juca ultimul meci din sezonul regulat cu Gaz Metan Mediaş (6 aprilie, sala Dunărea, ora 19.30).