03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Preşedintele Auraş Braşoveanu anunţa înaintea meciului pe care FCM Dunărea l-a susţinut sâmbătă pe teren propriu cu FC Botoşani că vom vedea o altă faţă a echipei gălăţene. Din păcate, s-a înşelat amarnic pentru că dunărenii au evoluat penibil, fără vlagă, fiind depăşiţi clar la toate capitolele. Colega de suferinţă din Botoşani a gestionat mai bine situaţia, a intrat mult mai motivată pe teren şi a obţinut o victorie clară, mai uşor decât anticipau cu siguranţă. La fel ca în urmă cu două săptămâni, la primul joc acasă, cu Otopeniul, gălăţenii, care au fost conduşi de pe banca tehnică de secundul Vali Stan, s-au văzut conduşi după 10 minute cu 2-0, după reuşitele lui Vaşvari (min. 4 din penalti) şi Mbella (min. 10). Gazdele au redus diferenţa pe tabela de marcaj după ce Cucu (min. 24) a transformat lovitura de la 11 metri obţinută după un fault asupra lui Grosu dar a fost un simplu foc de paie, oaspeţii au mai înscris încă o dată prin Vaşvari şi tot din penalti. Repriza a doua a fost liniştită, botoşănenii au luat piciorul de pe acceleraţie, mulţumindu-se să conserve rezultatul de pe tabela de marcaj, în timp ce băieţii noştri parcă au avut plumb în ghete şi n-am mai reuşit nimic. În ultimele 10 minute, gazdele au evoluat cu un om mai puţin, după ce s-a accidentat şi Ginghină, fără drept de înlocuire, iar oaspeţii au mai marcat un gol în primul minut de prelungiri.
Rezultat final: FCM Dunărea - FC Botoşani 1-4 (1-3). FCM Dunărea a utilizat formula: Măstăcan - Radu (min. 44 Căldăraru), Cucu, Ghiocel (min. 46 Chiriac), Cristea - Negoescu (min. 57 Ginghină), Chebac - Cristescu, Enache, Grosu - Chelararu. Alte rezultate din seria Est: Dinamo II - CS Otopeni 0-1, Farul Constanţa - Delta Tulcea 3-0. Partidele Chindia Târgovişte - Săgeata Năvodari şi CS Buftea - Sportul Studenţesc s-au disputat după închiderea ediţiei. După trei etape, echipa gălăţeană nu a acumulat niciun punct iar situaţia devine foarte grea deşi campionatul este lung.