Dunărea a pierdut la scor şi în faţa Stelei

CSM Dunărea a mers la Cârţa cu dorinţa de a demonstra că se poate bate măcar pentru locul 3 în liga naţională de hochei. Problema este că de la dorinţă până la putinţă este uneori un drum foarte lung. Prima repriză a partidei dintre Steaua şi CSM Dunărea a fost foarte echilibrată. Singurul gol a fost reuşit de Zabludovsky, astfel că steliştii au intrat la vestiare cu avantaj minim. Repriza secundă a fost de coşmar pentru elevii lui Marius Trandafir. Zabludovsky de 2 ori, Iemelianenko, Marcus, Constantin şi Păscaru au dus scorul la un neverosimil 7-0 pentru echipa bucureşteană. Dunărea a avut o tresărire de orgoliu şi a marcat de 3 ori consecutiv prin Geru, Szocs şi Balint, dar stelistul Butochnov a dus scorul la 8-3. Steaua s-a impus cu 8-3, iar Dunărea a dezamăgit din nou. Echipa gălăţeană a avut un portar în zi slabă, Radu Viorel, dar nici atacul nu a funcţionat deloc în primele 2 reprize. Echipa gălăţeană a folosit în această partidă doar 3 stranieri: Rasner, Rytnauer şi Palak. Dunărea a pierdut fără drept de apel în faţa Stelei ceea ce arată că echipa gălăţeană nu este mult mai valoroasă decât în sezonul trecut. Dunărea a reuşit câteva succese în faţa Stelei în sezonul care s-a încheiat în luna aprilie, iar acum când are un lot mai valoros a fost învinsă fără drept de apel. Renunţarea la antrenorul Kari Rauhanen şi la cei 5 jucători finlandezi a facut rău echipei gălăţene. Dunărea pare a nu avea forţa să se bată cu SC Miercurea Ciuc, Corona Braşov şi Steaua. În lotul echipei gălăţene a revenit Paul Burada, dar el are 48 de ani, o vârstă la care alţi hocheişti au pus de mult patinele în cui. Un alt veteran, Radu Viorel pare total depăşit în acest sezon. Goalkeeperul de 43 de ani a greşit în meciurile cu SC Miercurea Ciuc atât în Cupă cât şi în campionat. Viorel nu a avut o prestaţie reuşită nici în meciul cu Steaua când a primit 6 goluri într-o singură repriză. Tânărul Onodi, venit de la Miercurea Ciuc ar merita mai multe şanse pentru că atunci când a fost folosit nu a dezamăgit.
CSM Dunărea are câte o repriză în fiecare partidă când nu joacă nimic şi adversarii înscriu cu nemiluita. Să fie vorba despre pregătirea fizică? Cătălin Geru spunea că el şi coechipierii săi au făcut acea mai bună pregătire din ultimii 25 de ani. Din păcate acest lucru nu se vede în prestaţiile hocheiştilor gălăţeni. Poate că echipa de la Dunăre îşi va reveni, dar o vorbă veche spune că ceea ce începe prost sfârşeşte şi mai prost.