Dunărea a fost spulberată de Steaua

Dunărea a început partida cu Steaua cu un moral şubred. Echipa gălăţeană a patinat parcă din obligaţia de a se afla pe gheaţă. Primul gol al oaspeţilor a fost o producţie ucraineană sută la sută. Borysenko a pasat şi Akimov a marcat. Steliştii s-au jucat cu adversarii până spre finalul reprizei, când Timaru şi Zabludovskyi au dus scorul la 3-0 pentru bucureşteni. Tot steliştii au început mai bine repriza a doua, iar Iemelianenko şi Butochnov au marcat golurile 4 şi 5. Dunărea a avut o tresărire de orgoliu şi Popa a redus din handicap, însă Marcus şi Zabludovskyi au dus scorul la un umilitor 7-1 pentru stelişti. Balint a marcat un nou gol pentru Dunărea, însă Pascaru a stabilit scorul după două reprize, 8-2 pentru Steaua. Ultima repriză a fost şi cea mai bună pentru gazde. Gălăţenii au marcat de 2 ori prin slovacul Palak, însă steliştii au înscris încă 3 goluri prin Timaru, Iemelianenko şi Butochnov. Steaua s-a impus cu 11-4, un scor mai mare decât acela înregistrat în meciul din tur disputat la Cârţa. Steaua se impusese atunci cu 8-3. Prestaţiile gălăţenilor sunt din ce în ce mai slabe şi acest lucru ar trebui să îngrijoreze. Preşedintele Mihai Brandabur declară că defensiva este marea problemă a echipei gălăţene. Cei doi portari folosiţi în meciul cu Steaua, Viorel Radu şi Hangan, nu au apărat aproape nimic, însă nici colegii lor din defensivă nu au avut prestaţii reuşite.
Dunărea nu arată deloc bine, dar poate că jucătorii care vor veni să întărească defensiva vor da o altă faţă echipei gălăţene. După cum se prezintă la ora actuală, formaţia lui Marius Trandafir nu se poate lupta pentru a ocupa un loc pe podiumul ligii naţionale la finalul sezonului. Chiar dacă mai este mult până la finalul sezonului, o echipă nu poate să joace la un cu totul alt nivel în interval de câteva luni. Echipa gălăţeană se va clasa cel mai probabil pe locul 4, o poziţie sub ceea ce şi-a propus la începutul sezonului. Care sunt motivele pentru care echipa lui Marius Trandafir joacă mai slab decât sezonul trecut reprezintă subiectul unui articol viitor.