24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU, la prima victorie la Galaţi şi a doua din campionat

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit joi după-amiază în devans din cea de-a 3-a etapă a Diviziei A de handbal masculin, partida CSU Galaţi - CSM Bacău. La prima apariţie în faţa propriilor suporteri, băieţii lui Florin Andronic nu au avut o misiune uşoară pentru că oaspeţii au venit la Galaţi cu o serie de jucători cu prezenţe în Liga Zimbrilor: Freiward, Juverdianu, Anton. Ambele reprize au fost foarte echilibrate. CSU a avut un avantaj de trei goluri la jumătatea primei reprize dar băcăuanii nu au cedat aşa uşor, au revenit şi chiar au trecut în dublu avantaj, 8-10 în min. 19. Gălăţenii au avut mai mult iniţiativa şi au intrat cu plus doi pe tabela după pauză. La reluare, Olaru a înscris de două ori consecutiv şi s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor: 16-12. CSM s-a agăţat şi a restabilit egalitatea ultima oară în min.58. Finalul a fost dramatic, Bacăul a ratat, gazdele au profitat şi Moldovanu ne-a adus victoria cu două secunde înainte ca sirena să anunţe terminarea meciului. Rezultat final: 25-24, la pauză 14-12. Lotul folosit de echipa noastră: Ungureanu - 14 intervenţii, Dinu - Şahîn 4 goluri, Mârşiu - 5, Simo, Ionel, Ionescu, Chiriac- 1, Frangulea - 2, Olaru - 4, Gheorghe, Moldovanu - 9, Mureşan, Bădărău, Lefter, Aurică. După trei runde, CSU acumulează şase puncte şi ocupă locul 2 în seria A.